فعي اجلَامييه رييَفْس ت ِفي طُِبيَيألحْكَام القُرْآنمنسورة النساء إىل هناية سورة يوسفً(مجعا ً ودراسة)
Kurtubî'nin el-Cȃmi'u li-Ahkȃmi'l-Kur'ȃn Tefsiri bağlamında Funkulȃt-Cevabî Konuşma kavramı. (Nisȃ Sûresinden Yusuf Sûresinin sonuna kadar) toplayarak ve çalışarak
- Tez No: 802279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Fankalat), geçmişte tefsirciler tarafından kullanılan tefsir yöntemlerinden. (Fankalat), tefsircinin belirli bir konuda soru sorarak ve ardından cevaplayarak muhakeme etmesi sırasında sunulan konulara yönelik bir yönergedir, zihin açıcı olabilir , veya muhtemel itirazları def etmek için, yada sanrılı bir şüphe kaldırmak için, bu (Fankala) gerçekte söylenen bir söz yada alimler arasında bir ihtilaf, yada tefsircinin zihninde belirlenen bir fikir . Araştırmacı, hedefine ulaşmanın bir yolu olarak nesnel yaklaşımı benimsedi, tümevarımsal çalışmalar başvurdu ve bunların meydana geldikleri yerleri araştırdı, daha sonra araştırıldı ve bilimsel ilke ve kurallara göre çıkarım yolu netleştirildi, hedefe ulaşmak için (Fankala)'yi kullanma imkanı, en önemli ulaştığım sonuçlardan biri her (Fankala)'nın ayrı bir araştırma olabilmesidir. Her (Fankala) başlık, giriş ve konu içeriğinden ve en son sonuçtan oluşmaktadır, Al-Kurtubi tefsirinde yaklaşık 200 (Fankala) kullanmıştır, bu araştırmada 67 tanesini ele aldım, Nisa süresinden Yusuf süresine kadar olan sürelerde dağılmıştır . (Fankalat) bir çoğu başka tefsircilerden nakil edilmiştir,Al-Kurtubi bir çok yerinde isabette bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fankalat is one of the interpretation methods used by commentators in the past. Fankalat is a directive to the issues presented during the interpreter's reasoning by asking and then answering a question on a particular topic. It can be mind-opening. Sometimes it can be used to banish possible objections, or to remove a delusional suspicion. Fankalat is a word actually spoken, or a disagreement among scholars, or an idea set in the interpreter's mind. The researcher adopted the objective approach as a way to achieve his goal in the current study. He applied inductive working methods and explored where they occurred. Afterwards, he did research and the inference path was clarified according to scientific principles and rules. The possibility of using Fankalat to achieve the goal is one of the most important results I have achieved. Each Fankalat can be a separate research topic. Each Fankalat consists of title, introduction and subject content, and finally the result. Al-Kurtubi used about 200 Fankalats in his tafsir. In this research, I have considered 67 of them, distributed in the suras from the Nisa period to the period of Yusuf. Many of the fankalat were transferred from other commentators, Al-Kurtubi mentioned in many places.