Sistem kontrolü için model tabanlı uzak laboratuvar altyapısının ve yazılımının gerçekleştirilmesi
Development of model-based remote laboratory infrastructure and software for system control
- Tez No: 802283
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Özellikle teknik eğitim ve mühendislikte öğrencilere verilen teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı öğrenmeler ve sınavlar önemli rol oynamaktadır. Ancak, fazla öğrenci sayısının olması ve laboratuvar ortamlarının hem fiziksel, hem hem de öğretim elemanı sayısı açısından yetersiz olmasına bağlı kaynak yetersizliği ya da mevcut kaynaklarının yeterince kullanılamaması sorunu ortaya çıkmıştır. Proses kontrolü, analizi ve modellenmesi için bilgisayar tabanlı uygulamalar laboratuvar ortamındaki çalışmalar ile desteklenmektedir. Kontrol alanında eğitim faaliyetleri sürecinde teorik bilgilerin benzetim ortamında analizine yardımcı olunması ve kolay kullanıma imkân vermesi nedeniyle MATLAB yazılımı kullanılmaktadır. Bu çalışmada da MATLAB ile yapılacak uygulamaların web tabanlı olarak hazırlanması ve herhangi bir eğitim kurumu için uzaktan laboratuvar altyapı desteği sunması amaçlanmış ve kontrol eğitimi alanında çeşitli uygulamalar tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the theoretical information given to students in technical education and engineering, applied learning and exams play an important role. However, due to the large number of students and insufficient laboratory environments in terms of both physical and teaching staff, the problem of insufficient resources or insufficient use of existing resources has emerged. Computer-based applications for process control, analysis and modeling are supported by studies in the laboratory environment. In the field of control, MATLAB software is used. In this study, it was aimed to prepare web-based applications to be made with MATLAB and to provide remote laboratory infrastructure support for any educational institution, and various applications in the field of control education were designed.