Evaluation of aortic stiffness in children with chronic renal failure
Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda aort duvar katılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 802298
  2. Yazar: NİLGÜN HARPUTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAHMİ BAKİLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Aort sertliğinin (As) [aort gerilimi (S), basınç gerilimi elastik modülü (Ep) ve diyastolik basınçla normalize edilen basınç gerilimi (Ep*)] ölçümünün, subklinik arteriyel sklerozun mükemmel bir belirteci olduğu öne sürülür. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan çocuklarda As varlığını araştırmayı ve As ile bazı risk faktörleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Yirmi altı prediyaliz (PreD) [kadın/erkek (K/E) 7/19] hastası ve 23 kronik periton diyalizi (CPD) (K/E 13/10) hastası değerlendirildi. Yirmi dokuz sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak seçildi (K/E 14/15). Anemi, anormal kalsiyum/fosfat metabolizması, hipertansiyon, kontrollerle karşılaştırıldığında CRF (PreD ve CPD) grubunda diyastolik disfonksiyon, artmış sol ventrikül kütlesi (LVM), hipertrigliseridemi, artmış sertlik (Ep, Ep*) ve azalmış gerilim (S). Tüm gruplarda böbrek hastalığı, SVK varlığı ve anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ACE-I) kullanımı; dişi KBY hastalarında cinsiyet, hastalık süresi ve antihipertansif ilaç tedavisi kullanımı; ve sağlıklı çocuklarda LVM ve LVM indeksinin aort sertliği ve/veya gerilimi için bağımsız öngördürücüler olduğu bulundu. Sonuç olarak, CRF, üremik çocuklarda önemli arteriyel fonksiyonel anormallikler ile ilişkilidir ve tarafından kontrol edilmez. diyaliz tedavisi. Bu sonuçlar, küçük çocuklarda bile üreminin arteriyel fonksiyon üzerinde derin bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The measurement of aortic stiffness (As) [aortic strain (S), pressure strain elastic modulus (Ep) and pressure strain normalized by diastolic pressure (Ep*)] is suggested as an excellent marker of subclinical arterial sclerosis. We aimed to investigate the presence of As and to determine the relationship between As and some risk factors in children with chronic renal failure (CRF). Twenty-six predialysis (PreD) [female/male (F/M) 7/19] patients and 23 chronic peritoneal dialysis (CPD) (F/M 13/10) patients were assessed. Twenty-nine healthy children were selected as a control group (F/M 14/15).