Uyuşturucu arzıyla mücadelenin madde bağlantılı ölümlere etkisi
The effect of combating drug supply on drug-related death
  1. Tez No: 802302
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığının geçmişi çok eski yıllara dayanmaktadır. Uyuşturucu kullanımı bağımlılık oluşturması ve bireylerde psikolojik, biyolojik ve fizyolojik sorunlar yaratması açısından sınırlanmış ve yasaklanmıştır. Madde kullanımı çeşitli sorunlara sebep olsa da ortaya çıkabilecek en büyük sorun kişinin hayatını kaybetmesidir. Bunun yanı sıra bireylerde ortaya çıkan yoksunluk belirtileri madde bulmak için bireyi suça teşvik etmektedir, kolay yoldan yüksek kazanç sağlaması açısından da uyuşturucu kaçakçılığı, üretimi ve satışı terör örgütleri ve suç örgütleri tarafından cazip hale gelmiş ve uyuşturucu sorunu uluslararası bir mesela haline gelmiştir. Bu durum devletlerin mücadelelerini birlikte yürütmelerini gerektirmiş ve bu kapsamda çeşitli sözleşmeler ve anlaşmalarla iş birlikleri yapılmıştır. Uyuşturucuyla mücadele kapsamında farklı politikalar belirlenmiştir. Ülkemizde de uyuşturucuyla mücadele için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de uyuşturucu arzıyla mücadeledir. Bu tezde uyuşturucu arzıyla mücadelenin Madde kullanımı bağlantılı ölümlere nasıl etki ettiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of drug use and addiction goes back to ancient times. Drug use is restricted and prohibited in terms of addiction and creating psychological, biological and physiological problems in individuals. Although the use of drugs causes various problems, the biggest problem that can arise is the death of the person. In addition, the withdrawal symptoms that occur in individuals encourage the individual to commit crime in order to find drugs, drug smuggling, production and sale of drugs have become attractive by terrorist organizations and criminal organizations, and the drug problem has become an international issue. This situation required states to carry out their struggles together, and in this context, cooperation was made with various contracts and agreements. Different policies have been determined within the scope of the fight against drugs. In our country, different methods are used to combat drugs. One of these methods is to fight the drug supply. This thesis examines how the fight against drug supply affects drug-related deaths.