Muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlamaya ilişkin farkındalık düzeylerinin tespiti: Bir alan araştırması
Determining accounting professionals awareness levels regarding integrated reporting: A field research
  1. Tez No: 802301
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Entegre raporlama küresel piyasalarda varlığını devam ettirilebilmesine,rekabet edebilmesine, potansiyel yatırımcıların işletmeye yatırım yapmasına katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte bazı çıkar gruplarının ihtiyaç duyduğu finansal veya finansal olmayan verileri açık, anlaşılır, karşılaştırılabilir, doğrulanabilir, gerçeğe ve ihtiyaca uygun bir dille sunmayı amaçlamaktadır.Bu amaç doğrultusunda işletmeler finansal veya finansal olmayan raporları düzenleyerek çıkar grupları olarak tanımlanan başta devlet olmak üzere, çalışanlar, ortaklar, potansiyel yatırımcılar, sivil toplum kuruluşları ve kredi kuruluşlarının kullanımına sunmaktadır. Çalışmada Ankara ilinde bağımlı veya bağımsız olarak faaliyet gösteren muhasebe meslek mensubuna entegre raporlama konusunda 23 ifade yöneltilmiştir. Beş farklı boyut altında toplanan bu ifadeler muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlamaya ilişkin farkındalık düzeylerini ortaya koymaktadır. Çalışmaya geri dönüş sağlayan 388 muhasebe meslek mensubundan elde edilen veriler ile analiz edilmekte ve bulgular açıklanmaktadır. Çalışmada verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı t-testi ve anova testine analizleri uygulanmaktadır. Çalışmada demografik özellikler açısından muhasebe meslek mensuplarının farkındalıklarının olup olmadığı analiz edilmektedir. Çalışma sonucunda eğitim düzeyi, aylık gelir, mesleki deneyim, mesleki unvan ve entegre raporlama bilgisi açısından katılımcı farkındalığının olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting contributes to its existence in global markets, its ability to compete, and potential investors to invest in the business. In addition, it aims to present the financial or non-financial data needed by some interest groups in a clear, understandable, comparable, verifiable, truthful and need-appropriate language. partners, potential investors, non-governmental organizations and credit institutions. In the study, 23 statements about integrated reporting were directed to professional accountants operating independently or independently in Ankara. These statements, gathered under five different dimensions, reveal the level of awareness of professional accountants regarding integrated reporting.The data obtained from 388 professional accountants who returned to the study are analyzed and the findings are explained. Because of the normal distribution of the data in the study, t-test and anova test analyzes are applied. In the study, it is analyzed whether the awareness of accounting professionals in terms of demographic characteristics. As a result of the study, it is revealed that there is participant awareness in terms of education level, monthly income, professional experience, professional title and integrated reporting knowledge.