Türkiye'de uyuşturucu kaçakçılığı ve terör örgütleri: Asala-PKK-Hizbullah örnekleri
Drug smuggling and terrorist organisations in Turkey: Asala-PKK-Hezbollah examples
  1. Tez No: 679403
  2. Yazar: MUSTAFA KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Terör örgütleri tarih boyunca devletler açısından bir güvenlik sorunu olarak varlığını devam ettirmiştir. Küreselleşmenin nispeten yavaş, dünyanın daha az etkileşimde bulunduğu dönemlerde yerel olarak kalan terör örgütleri, artan küresel ilişkilerle birlikte ulusüstü bir sorun olmaya başlamıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gelişen imkânlarla artan uluslararası ticaret, taşıma ve seyahat gibi etkenlerle küresel çapta ilişkiler daha da gelişmiştir. Ticaret, taşıma ve seyahat alanında yaşanan bu hızlı gelişim, geleneksel anlamdaki ulusal sınırları da silmeye başlamıştır. Artık ulusal sınırlar daha geçirgen ve kontrol edilmesi zor bir hal almıştır. Terör örgütleri de bu fırsatlardan yararlanarak küreselleşmeye ayak uydurmuşlar ve uluslararası tehditler haline gelmişlerdir. Ulusal güvenlik kavramı da bu süreçle birlikte farklılık göstermiştir. Özellikle Soğuk Savaş döneminde askeri bir anlam taşıyan güvenlik kavramı sonrasında sektörel güvenlik alanları olarak çeşitlenmeye başlamıştır. Sektörel Güvenlik kavramı açısından değerlendirildiğinde terör örgütlerinin hemen hemen her alanda tehdit unsuru oluşturduğu görülmektedir. Terör örgütleri, uluslararası suç örgütleri ile işbirliği yapmaya başlamış ve uluslararası suçlardan gelir elde etmeye başlamışlardır. Bu bağlamda uluslararası uyuşturucu madde kaçakçılığı terör örgütlerinin en önemli gelir kaynaklarından birisi olmuştur. Dünya uyuşturucu madde kaçakçılığı rotalarının en önemlilerinden olan Balkan Rotası üzerinde bulunan Türkiye de uyuşturucu madde kaçakçılığı konusunda büyük tehdit altındadır. Nitekim yarım asırdan fazladır ASALA, PKK, Hizbullah gibi terör örgütlerinin hedefinde olan Türkiye, terörle mücadelesinde, terörün finansmanı ile de mücadele noktasında da önemli bir yerde bulunmaktadır. Türkiye'nin uyuşturucu madde kaçakçılığı ile uluslararası her anlaşmaya taraf olması, uyuşturucu madde kaçakçılığı ile alakalı ağır yaptırımları bulunan hukuk kurallarının var olması Türkiye'nin bu mücadelede aktif rol aldığının göstergesidir. Ayrıca Türkiye'de uyuşturucu maddenin arzıyla mücadele eden adli birimlerin sahip olduğu deneyim, kapasite ve geçmiş döneme ait istatistikler de, Türkiye'nin dünyada uyuşturucu madde kaçakçılığı ile en önde mücadele eden ülkelerden birisi olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
Terrorist organizations have maintained their existence as a security problem for states throughout history. In times when globalization was relatively slow and the world was less interactive, terrorist organizations that remained local started to become a supranational problem with increasing global relations. Global relations have further developed due to factors such as international trade, transportation and travel, which increased with the opportunities that developed especially after the Second World War. This rapid development in trade, transport and travel began to erase traditional national borders. National borders are more permeable and hard to control. Taking advantage of these opportunities, terrorist organizations have adapted to globalization and have become an international threat. The concept of national security also differentiated with this process. Especially during the Cold War, the concept of security, which had a military meaning, began to diversify as sectoral security areas. Considering the concept of Sectoral Security, it is seen that terrorist organizations pose a threat in almost every field. Terrorist organisations, began to cooperate with international criminal organizations and generate income from international crime. In this context, international drug trafficking has become one of the most important sources of income for terrorist organizations. Located on the Balkan Route, the most important of the world's major drug trafficking routes are under threat in Turkey in drug trafficking. Indeed, more than half a century, ASALA, PKK and Hezbollah Turkey is the target of terrorist organizations, the fight against terrorism, are also an important point in the fight against the financing of terrorism. Turkey's international drug trafficking by each party to the agreement that is associated with the smuggling of drugs have to be rules of law with severe sanctions take an active role in this struggle is indicative of Turkey. Moreover, the experience possessed by the forensic unit who struggle with the supply of drugs in Turkey, the capacity and prior period statistics, Turkey is one of the leading indicator of the country struggling with drug trafficking in the world.