Belgelerle Amasya Sultan II. Bayezid Külliyesi
Amasya Sultan Beyazıt II Complex in the archival documents
- Tez No: 802311
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Anadolu'da en erken tarihli örnekleri XII. yüzyılın ilk çeyreğine tarihlenen Artuklu Beyliği Dönemi'nden Osmanlı Devleti Dönemi'ne kadar inşa edilegelmiş külliyelerden biri olan ve XV. yüzyılın son çeyreğinde Sultan II. Bayezid'in tahta çıkışının ardından Amasya'da inşa ettirmiş olduğu Amasya Sultan II. Bayezid Külliyesi ve bünyesinde yer alan yer alan yapıların inşasından günümüze tarihsel süreçlerini ulaşabildiğimiz belgeler ışığında ortaya koymaya çalıştık. Sultan II. Bayezid Külliye'sini oluşturan günümüze gelebilmiş cami medrese, imaret, muvakkithane, Şehzade Osman Çelebi Türbesi, şadırvan ve bugün mevcut olmayan külliye bünyesinde inşa edilmiş olan sıcak su sebilleri, kar sebili, ikinci bir şadırvan ve bir kütüphane tespit edilip, külliyenin vakfiyesi ve arşiv belgeleri ışığında incelenmiş ve bu yapıların Osmanlı mimarlık tarihi içerisindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the complexes built in Anatolia, whose earliest examples date back to the first quarter of the 12th century and were constructed from the Artuqid period to the Ottoman period, is the Amasya Sultan II. Bayezid Complex, which was built in Amasya after Sultan Bayezid II's ascension to the throne in the last quarter of the 15th century. Through the documents we have been able to obtain, we have attempted to shed light on the historical processes of the construction of the structures within the complex. The Amasya Sultan II. Bayezid Complex, which consists of a mosque, madrasa, imarat, muwaqqit (timekeeper's house), the tomb of Shahzadah Osman Çelebi, fountain, and the no-longer-extant hot and cold-water fountains, a snow fountain, another fountain and a library, has been studied through its waqfiyyah and archival documents and analyzed to reveal its place and importance within Ottoman architectural history.