Kamu ve özel hastanelerin yeşil hastane ölçütlerine göre uygunluklarının belirlenmesi: Muğla ilinde faaliyette bulunan hastaneler üzerine bir araştırma
Determining the compliance of public and private hospitals according to criteria of green hospitals: A research on hospitals operating in Muğla
- Tez No: 802315
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Son 200 yıldan beri ortaya çıkan aşırı nüfus artışı, sanayileşme, kentleşme, doğal kaynak kullanımı ve tüketimine bağlı olarak atık miktarındaki artış tüm dünyada gerek yerel gerekse küresel çevre sorunlarına yol açmıştır. Bu sorunların fark edilip ortadan kaldırılması ve kıt hale gelen kaynakların gelecek kuşaklara aktarılması fikirleri yeşil bina hareketini gündeme getirmiştir. Günümüz hastanelerinde enerji kullanımı, kaynak tüketimi ve atık yönetimi konusunda duyarlı kurumlar olması yönündeki beklentiler, yeşil hastane kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Mevcut çalışma ile Muğla ili hastanelerinin yeşil hastane ölçütlerine uygunluk düzeylerini ortaya koymak ve sağlık sektöründeki tüm paydaşlara“Yeşil Hastane”kavramı ile ilgili duyarlılık kazandırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada Palteki (2013) tarafından oluşturulan“Yeşil Hastane Uygunluk Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Yapılan çalışmada araştırma modeli olarak tarama modeli tercih edilmiştir ve bu çalışma mevcut bir durumu olduğu gibi ortaya koyması nedeniyle betimsel bir araştırma niteliği taşımaktadır. Görüşme formundan elde edilen sonuçlara göre; Muğla ili hastanelerinin yeşil hastane ölçütlerine uygunluk oranı %93.87'dir. Görüşme formunda yer alan boyutlar; atık yönetimi, çevre yönetim sistemi, su yönetimi, enerji yönetimi, tehlikeli atık yönetimi, malzeme seçimi, sürdürülebilir tesisler olmak üzere 7 başlıktan oluşmaktadır. Yapılan değerlendirmelere göre en yüksek skor %100 oranı ile atık yönetimi ve çevre yönetim sisteminden elde edilmiştir. Bu sıralamayı enerji yönetim sistemi %97.14, sürdürülebilir tesisler %96.94, tehlikeli atık yönetimi %95.72 oranı ile takip etmektedir. Su yönetimi %84 ve malzeme seçimi %83.33 oranı ile en düşük skora sahip alanlar olarak görülmektedir. Muğla kamu hastanelerinin yeşil hastane uygunluk düzeyi %94 iken, Muğla özel hastanelerinin yeşil hastane uygunluk düzeyi %93.7 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, industrialization, excessive urbanization, excessive use and consumption of natural resources and the increase in the amount of waste since the last 200 years have caused both local and global environmental problems all over the world. The ideas of discerning and eliminating these problems and transferring scarce resources to future generations brought the green building movement to the agenda. In today's hospitals, health services are produced by consuming a lot of energy, waste and resources. The expectations for hospitals to be sensitive institutions in terms of energy use, resource consumption and waste management have led to the emergence of the concept of green hospitals. With the current study; it is aimed to reveal the compliance level of Muğla province hospitals with the green hospital criteria and to raise sensitivity about the concept of“Green Hospital”to all stakeholders in the health sector. For this purpose, the“Green Hospital Convenience Evaluation Form”created by Palteki (2013) was used. In this study, scanning model was used as the research model and it is a descriptive research since it presents a current situation as it is. According to the results obtained from the interview form; The percentage of Muğla province hospitals conforming to the green hospital criteria is 93.87%. According to the evaluations made in the dimensions of Waste Management, Environmental Management System, Water Management, Energy Management, Hazardous Waste Management, Material Selection, Sustainable Facilities, the highest score was obtained from the waste management and environmental management system as 100%. This ranking is followed by the energy management system 97.14%, sustainable facilities 96.94%, and hazardous waste management 95.72%. Water management with 84% and material selection with 83.33% are seen as the areas with the lowest scores. As the green hospital compliance level of Muğla public hospitals was 94%, the green hospital compliance level of Muğla private hospitals was determined as 93.7%.