İzmirli İsmail Hakkı'nın hadis anlayışı
İzmirli İsmail Hakkı's understanding of hadith
- Tez No: 802325
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Darûlfunûn İlahiyat Fakültesi'nde verilen derslerden biri Hadis Tarihi'dir. Bu dersi veren âlimlerden biri de kelam, fıkıh, ahlak ve felsefe alanlarında fazlaca çalışmalara sahip olan İzmirli İsmail Hakkı'dır. İzmirli, hadis ders notlarını kitap haline getirmiş ve bunlardan bir kısmı yakın zamanda neşredilmiştir. Yapılan bu çalışmada İzmirli'nin hadis ilmi ve hadis alanındaki görüşleri, klasik hadis eserleriyle karşılaştırılmak suretiyle benzerlikler veya farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, İzmirli'ye göre peygamber tasavvuru ve peygamberliğin gerekliliği, ilimler tasnifi içerisinde hadis ilmi ve hadis tarihi ile ilgili düşünceleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise İzmirli'nin hadis anlayışını kapsayan hadis ve sünnetin tanımı, hadisin önemi, konusu ve amacı, haber/hadis taksimi, mütevatir ve âhad haber, makbul haber içerisinde sahih ve hasen hadis, merdud haber içerisinde ise zayıf ve mevzu hadis, isnadın sonu bakımından hadisler, İmâmîyye'nin hadis anlayışını tenkidi ile ilgili düşüncelerine değinilmiş ve klasik hadis usulü eserleriyle de karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the lessons given at Faculty of Theology at Darûlfünûn is History of Hadith. One of the scholars who gave this course is İzmirli İsmail Hakkı, who has a lot of studies in the fields of kalam, fiqh, ethics and philosophy. Izmirli were made his hadith lecture notes into a book and some of them were recently published. It has been tried to reveal the similarities and differences of İzmirli's thoughts and views on the science of hadith and field of hadith by making comparisons with classical hadith works. In the first part of the study, the concept of the prophet and the necessity of prophethood according to İzmirli, his thoughts on the place of hadith science in the classification of sciences and the history of hadith are discussed. In the second part of the study, the definition of hadith and sunnah covering İzmirli's understanding of hadith, the importance, subject and purpose of hadith, the news/hadith division, sound and good hadiths in acceptable news, weak and fabricated hadiths in merdud news, hadiths in terms of the end of isnad, his thoughts on criticizing Imâmîyya's hadith understanding are mentioned and compared with classical hadith works.