Investigating the efficiency of airline stock returns in Turkey
Türkiye'deki hava yollarının stok getirilerinin etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 802336
  2. Yazar: MOHAMED HAFIS ZIDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAD UL İSLAM KHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hisse senedi fiyatları etkin piyasa teorisinin belirlediği gibi piyasadaki tüm bilgileri yansıtıyor mu? Yoksa hisse senet fiyatlarını önemli ölçüde belirleyen bazı ekonomik faktörler var mı? Bu ampirik çalışma, Türkiye'deki havayollarının endüstrisindeki etkin piyasa teorisini incelenmektedir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları hisse senet fiyatlarının günlük verilerini ve Yahoo Finance'tan Türk lirası döviz kurlarını kullanarak, döviz kurlarının Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları üzerinde önemli belirleyici etkileri olup olmadığını incelemek için bir dizi cimri GARCH (1;1) modeli kullandık. hisse senedi iadeleri. Ayrıca takvim anormalliklerinin varlığını test etmek için günlük, aylık ve üç aylık süre kukla değişkenler dahil olmak üzere farklı GARCH modelleri tasarladık. Ampirik bulgularımız, döviz kurlarının ortalama hisse senetlerin getirilerini ve oynaklıklarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Takvim anomalisi analizimiz ayrıca, farklı günlerin, ayların ve çeyrek dönemlerin hisse senedi getirilerinin ortalama ve oynaklığı üzerinde önemli ölçüde farklı etkilere sahip olduğunu gösteriyor, bu da Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları'nın hisse senedi getirilerinin etkin olmadığına dair temel bulguyu destekliyor.
Özet (Çeviri)
Do stock prices reflect all information in the market as the efficient market theory states? Or are there some economic factors that significantly determine stock prices? This empirical study examines the efficient market theory in the airline industry in Turkey. Using daily data of Turkish Airlines and Pegasus Airlines stock prices, and Turkish lira exchange rates from Yahoo Finance, we employed a series of parsimonious GARCH (1;1) models to examine whether exchange rates have significant deterministic effects on Turkish Airlines and Pegasus Airlines' stock returns. We also designed distinct GARCH models including daily, monthly and quarterly dummy variables to test for the existence of calendar anomalies. Our empirical findings indicate that exchange rates significantly affect the mean stock returns and their volatilities. Our calendar anomaly analysis also indicates that different days, months and quarters have significantly different impacts on the mean and volatility of stock returns, thereby corroborating the key finding that Turkish Airlines and Pegasus Airlines' stock returns are not efficient.