Dokuma ve moda tasarımında çağdaş bir yorumcu Fırat Neziroğlu
Firat Neziroğlu, a contemporary interpreter in weaving and fashion design
  1. Tez No: 802348
  2. Yazar: NESLİHAN BİRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanlık zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, sahip olduklarını işlevin ötesine geçirerek birer statü nesnesi haline getirmiştir. Yine ihtiyacın karşılanmasından sonra insan, üretimlerini varlığının bir yanı olan estetik ve güzel olanla ilişkilendirerek sanatı ortaya çıkarmıştır. Dokuma ve giyim bu bağlamda hem sanata, hem tasarıma hem de moda anlayışına dönüşmüştür. Dokuma ve moda alanında sanatçı ve tasarımcı yönleriyle öne çıkan Fırat Neziroğlu, boşluk, ışık ve gölgeyi geleneksel dokuma tekniğine uyarlayarak çağdaş bir yorum getiren önemli isimlerden biridir. Geliştirdiği yeni yorumlar ve yaklaşımlarla dünya Çağdaş Sanatı içinde önemli bir yere sahiptir. Deneyimlerini moda alanına da taşıyan Fırat Neziroğlu, Anadolu'nun coğrafi işaretli dokuma örneklerini dikkate alarak pek çok kumaş tasarlamış ve Arzu Kaprol, Başak Cankeş gibi moda tasarımcıları ile işbirliği yaparak birçok koleksiyona imza atmıştır. Fırat Neziroğlu 2022 yılında Dünya, Kâinat ve Supranatural Güzellik Yarışmalarında tasarladığı kıyafetlerle ülkemizi temsil etmiş, ayrıca Yen, Zen ve Dastar ismi altında koleksiyonlar hazırlayarak birçok defileye imza atmıştır. Çalışmalarına ek olarak Fırat Neziroğlu, yeşil mutabakat ve geri dönüşüm projeleri kapsamında IGA, Nike, Levi's markaları ve Ebrar Karakurt ile çalışmalar gerçekleştirmiştir. Fırat Neziroğlu'nun dokuma ve moda alanında gerçekleştirdiği çalışmaları irdelenirken, sanatçı ile kişisel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uygulamalarında kullandığı yöntemler ve malzemeler hakkında detaylı bilgiler alınmış, tez metninde yüz yüze yapılan görüşmelere yer verilerek sanatçının tanıtımı detaylandırılmıştır. Geleneksel teknikleri kendine özgü kullanımı ile ön plana çıkan sanatçı, çalışmaları ile ülke sınırları dışında da tanınırlığını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
After meeting the essential needs of humanity, they have turned what they have beyond function into status objects. Again, after meeting the need, art emerged by associating the human with the aesthetic and beautiful. Weaving and clothing have turned into art, design and fashion. In this context, artist and designer Fırat Neziroğlu is one of the important names that exhibits a contemporary approach by adding light, shadow and space elements to the traditional weaving technique from the past. With this technique he developed, he has a place in the world contemporary art that is known by his name. Fırat Neziroğlu, who carried all this knowledge to the field of fashion, designed many fabrics by taking into account the weaving techniques of Anatolia with geographical indications and Arzu Kaprol, Başak Cankeş. Collaborating with fashion designers such as He traveled around the cities in Anatolia and developed new weaving techniques by transferring the traditional two-legged weaving system to the four-legged system. Fırat Neziroğlu represented our country with the clothes he designed in the World, Universe and Supranatural Beauty Contests in 2022. He also prepared many fashion shows by preparing collections under the names of Yen, Zen and Dastar. Fırat Neziroğlu has included IGA, Nike, Levi's and Ebrar Karakurt projects as green reconciliation and recycling projects in his different collections. While examining the works of Fırat Neziroğlu in the field of weaving and fashion, personal interviews were held with the artist. Detailed information was obtained about the methods and materials he used in his applications, and the introduction of the artist was detailed by including parts from the interviews made in the text of the thesis. The artist, who stands out with his unique use of traditional techniques, has increased his recognition outside the borders of the country with his works.