Çocuk ve ebeveynlerin sağlık davranışlarının çocukluk çağı obezitesi ile ilişkisi
The relationship between child and parents' health behaviors and childhood obesity
  1. Tez No: 802349
  2. Yazar: GİZEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırma, Aile Sağlık Davranış Ölçeği'nin (ASDÖ) Türkçe geçerlilik ve güvenirliliğinin gerçekleştirilmesi ve çocuk ve ebeveynlerin sağlık davranışlarının çocukluk çağı obezitesi ile ilişkisini belirlemek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemini Şubat 2022 - Mayıs 2022 İstanbul ilinde yer alan anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyesinde yedi devlet okulunda öğrenim gören 5-12 yaş aralığında çocuğa sahip ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 358 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ebeveyn ve Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu, Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Formu (ABFAÖ) ve Aile Sağlık Davranış Ölçeği (ASDÖ) kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 22.0 (Statistical Package For Social Science) ve AMOS 21.0 istatistik programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışma örnekleminde yer alan ebeveynlerin yaş ortalaması 37,72±5,44 yıl, çocukların ise 8,87±1,96 yıldır. Ebeveynlerin %46,6'sı fazla kilolu/obez ve çocukların %38,2'si fazla kilolu/obezdir. ASDÖ'nün doğrulayıcı faktör analizi sonucunun ölçeğin orijinal yapısını doğruladığı ve Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısının 0,80 olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin ABFAÖ toplam puan ortalaması 58,28±6,72, ASDÖ toplam puan ortalaması 57,85±9,17 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This descriptive and methodological study was conducted to perform an adaptation of the Turkish version of the Family Health Behavior Scale (FHBS) and determine the relationship between child and parents' health behaviors and childhood obesity. Materials and Methods: The research sample consisted of 358 parents who have a child between the ages of 5 and 12 studying in one of the seven state schools at the kindergarten, primary, and secondary school level in Istanbul. Data were collected between February 2022 to May 2022 using the Parent and Child Descriptive Information Form, the Family Nutrition and Physical Activity (FNPA) Screening Tool, and the Family Health Behavior Scale (FHBS). IBM SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) and AMOS 21.0 software were used for the analysis of the data. Results: The mean age of the parents was 37.72±5.44 years, and the children were 8.87±1.96 years. 46.6% of parents were overweight/obese and 38.2% of children were overweight/obese. It was found that the confirmatory factor analysis result of FHBS confirmed the original structure of the scale and the Cronbach's Alpha coefficient for the internal consistency was 0.80. Parents' total mean score of FNPA was 58.28±6.72, and the mean total score of FHBS was 57.85±9.17.