Okul öncesi çocukların teknoloji bağımlılığı düzeylerinin bağlanma örüntüleri açısından incelenmesi
Examining pre-school childrens' tecnology addiction levels according to attachment styles
  1. Tez No: 802357
  2. Yazar: KÜBRA AKBALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde çocuklar teknolojik kanallar yoluyla iletişim kurmakta ve sosyalleşmektedirler. Çocuklarda ekran bağımlılığının önüne geçilmesi öncelikli olarak ebeveynin veya birincil bakım verenin önlem olmasından geçmektedir. Ebeveyn-çocuk iletişimi düşünüldüğünde de bağlanma biçimi öncelikli konu başlığıdır. Araştırmanın amacı okul öncesi gelişim düzeyindeki çocukların bağlanma örüntülerine göre teknoloji bağımlılığı düzeyleri farkının incelenmesidir. Araştırma genel tarama modeline göre düzenlenmiştir. Evrenden alınan bir grup üzerinden genel bir kanıya varmak hedeflenmiştir. Araştırmanın kapsamında Mersin ilinde yaşayan amaçsal örnekleme ile seçilen 5-6 yaş arası 49 çocuk ve ebeveynleri ile çalışılmıştır. Veri toplama araçları Problemli Medya Kullanım Ölçeği: Ekran Bağımlılığı Ölçeği Ebeveyn Formu (PMKÖ), Oyuncak Öykü Tamamlama Testi (OÖTT) ve araştırmacı tarafından oluşturan Kişisel Bilgi Formundan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre bağlanma örüntüleri bakımından güvenli ve güvensiz olarak 2 gruba ayrılan çocukların teknoloji bağımlılığı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve teknoloji bağımlılığı düzeyi ve bağlanma örüntüleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte ekran karşısında geçirilen günlük süre azaldıkça bağlanma puanının arttığı görülmüştür. Demografik değişkenlere (yaş,cinsiyet) göre teknoloji bağımlılığı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the children communicate and socialize through tecnologic ways.Preventing tecnology addiction is due to the parents or primary caregivers taking precautions. The primary people who can control this addiction are thought to be the parents or primary caregivers of the child. The aim of the study is to examine the relationship between the attachment patterns of preschool children and their screen addiction levels. The research was organized acoording to general screening model. It's aimed to reach a general opinion on a spectacular working group selected from the sample. The working group concsists of 49 children aged 5-6 years and their parents who are living in Mersin. Data collection tools consisted of the Problematic Media Use Scale: Screen Addiction Scale Parent Form (PMUS), the Toy Story Completion Test (TSCT) and the Demographic Information Form created by the researcher. According to the results, a significant difference was found between tecnology addiction levels of the children who were divided into 2 groups as secure attachment and insecure attachment. And a negative significant relationship was found between childrens' tecnology addiction levels and attachment styles. As the daily tecnology used time decreased, the attachment score increased. No significant difference was found between the levels of tecnology addiction in terms of demographic variables (age, gender).