Okul öncesi çocuklarda yaratıcı drama etkinliklerinin problem çözme becerilerine etkisi
The effect of creative drama activities on problem solving skills in preschool children
  1. Tez No: 802356
  2. Yazar: PINAR FELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BOZKURT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarında yaratıcı drama etkinliklerinin problem çözme becerilerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, ön-test ve son-test deney-kontrol gruplu yarı deneysel desen olarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde iki farklı anaokuluna devam eden 40'ı deney grubu ve 40'ı kontrol grubu olmak üzere toplam 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından beş adet yaratıcı drama etkinliği tasarlanmıştır. Deney ve kontrol grubuna öntest ve son-test olarak Wally Sosyal Problem Çözme Testi (WSPÇT) uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin bir hafta süreyle geliştirilen yaratıcı drama etkinliklerine katılmalarından sonra her iki gruba da tekrar Wally Sosyal Problem Çözme Testi (WSPÇT) uygulanmıştır. Araştırmada yaratıcı drama etkinliğinin öğrencinin problem çözme becerisini yükselttiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the effect of creative drama activities on problem solving skills in preschool children. The structure of the study consists of two groups as a quasi-experimental design and the comparison of the pre-test and post-test. The study group of the research consists of a total of 80 students, 40 in the experimental group and 40 in the control group, who attend two different kindergartens in Istanbul province Küçükçekmece in the fall semester of the 2022-2023 academic year. Five creative drama activities were designed by the researcher. The Wally Social Problem Solving Test (WSPPT) was administered to the experimental and control groups as a pre-test. Students in the experimental group were allowed to participate in creative drama activities developed for a week. WSPPT was applied again as a post-test to the experimental group participating in creative drama activities and the control group not participating in any activity. In the study, it was concluded that the creative drama activity increased the student's problem solving skills.