Bilinçli farkındalık ve yabancı dil öğrenme kaygısı arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin ve yaratıcı problem çözmenin aracı rolü
Mediating effects of emotion regulation and creative problem solving in the relationship between mindfulness and foreign language learning anxiety
  1. Tez No: 802366
  2. Yazar: ESMA NUR GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin bilinçli farkındalık düzeyleri, duygu düzenleme stratejileri, yaratıcı problem çözme özellikleri ve yabancı dil öğrenme kaygısı arasındaki ilişkileri incelemektir. Mevcut araştırmada bilinçli farkındalık ile yabancı dil öğrenme kaygısı arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin ve yaratıcı problem çözme özelliklerinin aracı etkileri incelenmiştir. Bu araştırma kapsamında Türkiye'deki ortaokul öğrencileri için uyarlanan Çocuklar için Bilinçli Farkındalık Ölçeği'nin yeterli düzeyde geçerlik ve güvenirlik kanıtlarına sahip olduğu bulunmuştur. İlişkisel araştırma deseni ile tasarlanan bu araştırmanın ana örneklemini 1886 ortaokul öğrenci oluşturmuştur. Yordayıcı değişkenlerin yabancı dil öğrenme kaygısı üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri yapısal eşitlik modeli ile kestirilmiştir. Korelasyon analizi sonuçları bilinçli farkındalığın, yaratıcı problem çözme özelliklerinin ve bilişsel yeniden değerlendirmenin yabancı dil öğrenme kaygısı ile negatif ilişkili olduğunu göstermiştir. Bilinçli farkındalığın yaratıcı problem çözme özellikleri ve bilişsel yeniden değerlendirme ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Genel olarak ilişkilerin güçleri düşük-orta düzeyde bulunmuştur. Yapısal eşitlik modeli analizi sonuçlarına göre, bilinçli farkındalığın yabancı dil öğrenme kaygısı alt boyutları üzerindeki doğrudan etkileri negatif yönde bulunmuştur. Yaratıcı problem çözme özelliklerinin birçoğunun bilinçli farkındalık ile yabancı dil öğrenme kaygısı arasındaki ilişkilerde kısmi aracı etkileri bulunmuştur. Bilinçli farkındalığın iletişim kaygısı ve olumsuz değerlendirilme korkusu üzerindeki etkilerinde duygu düzenleme stratejilerinin aracı etkisi bulunmamıştır. Duygu düzenleme stratejilerinden yalnızca bilişsel yeniden değerlendirme stratejisinin bilinçli farkındalığın sınav kaygısına etkisi üzerinde kısmi aracılık ettiği gözlenmiştir. Yabancı dil öğrenme kaygısını azaltmak için eğitim ortamlarında bilinçli farkındalık uygulamalarının kullanımının yaygınlaştırılması ve öğrencilere yaratıcı problem çözme becerileri ile etkili duygu düzenleme stratejileri kazandırılması önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bilinçli Farkındalık, Yabancı Dil Öğrenme Kaygısı, Duygu Düzenleme, Yaratıcı Problem Çözme, Ortaokul Öğrencileri.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between middle school students' mindfulness levels, emotion regulation strategies, creative problem-solving attributes, and foreign language learning anxiety. In this research, the mediating effects of emotion regulation strategies and creative problem-solving features on the relationship between mindfulness and foreign language learning anxiety were examined. The Mindful Attention Awareness Scale-Children was adapted for use with middle school students in Türkiye in this study. The results of the scale adaptation study showed sufficient evidence of validity and reliability. The sample of the correlational research consisted of 1886 secondary school students. The direct and indirect effects of the predictive variables on foreign language learning anxiety were estimated by structural equation modeling. The results of the correlation analysis showed that mindfulness, creative problem-solving attributes and cognitive reappraisal strategy were found to be negatively related with foreign language learning anxiety. Mindfulness was positively associated with creative problem-solving features and cognitive reappraisal strategy. In general, the strengths of relationships were found to be at low-to-moderate level. According to the results of the structural equation modeling, the direct effects of mindfulness the dimensions of foreign language learning anxiety were found to be negative. Many of the creative problem-solving attributes were found to have partial mediating effects on the relationships between mindfulness and foreign language learning anxiety. Emotion regulation strategies had no mediating effect on the effects of mindfulness on communication anxiety and fear of negative evaluation. Only the cognitive reappraisal strategy of emotion regulation partially mediated the effect of mindfulness on test anxiety. To reduce foreign language learning anxiety, widespread use of mindfulness practices in learning environments and training students in effective emotion regulation strategies and creative problem-solving skills are recommended. KEYWORDS: Mindfulness, Foreign Language Anxiety, Emotion Regulation, Creative Problem Solving, Middle School Students.