Siber güvenlik politikalarının kullanılabilirliğinin bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the usability of cyber security policies by bibliometric analysis method
- Tez No: 802395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAMİL KABAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin temel aktörü olan internet hızlı bir şekilde değişim ve gelişim ile birlikte ilerlemektedir. Hızlı bu yaşanan değişim ile birlikte teknolojik pazar içindeki ürünler hızla yaygınlaşmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan bu hızlı gelişmeler birçok alanı da etkileyerek evrenselleşmenin de temel unsuru haline gelmiştir. Bilginin bu kadar hızla teknolojiyle bütünleştiği bir çağda bilgiyi korumanın yöntemlerine dikkat çekilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Teknolojiyle bütünleşik yaşanan bilgiyi koruma ihtiyacı bilişim sistemlerinden faydalanarak, güvenlik sağlanmaya çalışılması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu güvenlik ihtiyacı siber güvenlik kavramının doğmasına ve önemli bir faktör olmasına yol açmıştır. Artan bu önemle birlikte Dünya'da ve Türkiye'de siber güvenlik ile ilgili devletlerin, kurum veya kuruluşların; politika, strateji ve yasal düzenlemeler yapmalarına ve çağın gereksinimleri doğrultusunda uygun güncellemeler ile siber güvenlik çalışmalarının sürekliliğini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, 2003- 2022 yılları arasında Scopus' da yer alan Siber Güvenlik Politikaları hakkında yayınların, bibliyometrik analizini gerçekleştirmek ve değerlendirmektir. Bu doğrultuda bu çalışmada iki hedef bulunmaktadır. ✓ Birincisi performans açısından Siber Güvenlik ve Siber Güvenlik Politikaları konusunda araştırmalarında üretken yazarları, kurumları, ülkeleri ve dergileri belirlemektir. ✓ İkincisi bilim açısından, Siber Güvenlik ve Siber Güvenlik Politikaları konusunu dikkate alarak bu yapıya katkıda bulunan araştırma bileşenleri arasındaki ağları kapsayan bibliyometrik yapıyı ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The internet, which is the main actor of technology, is progressing rapidly with change and development. With this rapid change, products in the technological market are rapidly spreading. These rapid developments in information and communication technologies have become the basic issue of universalization by affecting many fields, as well. In an age where information is integrated with technology so rapidly, it has become necessary to draw attention to the methods of protecting information. The need to protect the information integrated with technology has revealed that security should be provided by utilising information systems. This security need has provided the emergence of the concept of cyber security and made it a pivotal factor. With this increasing significance, states, institutions or organisations related to cyber security in the world and in Turkey are trying to make policy, strategy and legal arrangements and ensure the continuity of cyber security activities with appropriate updates in line with the requirements of the age. This study aims to perform and evaluate the bibliometric analysis of the publications on Cyber Security Policies in Scopus between 2003 and 2022. In this context, there are two aims of this study. ✓ The first is to identify authors, institutions, countries and journals that are prolific in their research on Cyber Security and Cyber Security Policies in terms of performance. ✓ Secondly, in terms of science, it is to reveal the bibliometric structure that covers the networks between the research components that contribute to this structure by considering the subject of Cyber Security and Cyber Security Policies.