Meniskus yırtığı veya ön çapraz bağ hasarı olan hastalarda mpta'nın derecesinin belirlenmesi ve posterior tibial eğim ile ilişkisinin incelenmesi
Determination of the grade of mpta and investigation of the relationship with the posterior tibial slope in patients with a meniscus rear or ancient cross body damage
- Tez No: 802434
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Meniskus yırtığı veya ön çapraz bağ yaralanmaları en sık görülen diz yaralanmalarıdır. Bireysel anatomi, meniskus ve ön çapraz bağ yaralanmasından sonra dizin stabilitesini etkiler. Bu durum cerrahi tedavi veya konservatif tedaviye karar verme sürecinde göz önünde bulundurulmalıdır. Ön çapraz bağ yaralanması, bireyleri erken başlangıçlı diz eklemi osteoartritine (OA) yatkın hale getirir. ÖÇB yaralanması ve rekonstrüksiyonundan sonra eklem biyomekaniği değişir. Değişen eklem biyomekaniği ile diz OA gelişimi arasındaki ilişki bilinmemektedir. Çalışmamızda meniskus hasarı veya ön çapraz bağ yaralanması olan hastalarda medial proksimal tibial açı (MPTA) ve posterior tibial eğim (PTS) ile ilişkisi incelendi. Çalışmamıza 18-50 yaş arası herhangi bir diz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 144 hasta dahil edildi. Hastaların MRI görüntüleri üzerinden MPTA ve PTS açıları hesaplandı. Ölçülen MRI görüntülerinde meniskus hasarı veya ön çapraz bağ hasarı olan gruplarda kontrol grubuna göre cinsiyetler arasında MPTA ve PTS değerleri arasında anlamlı sonuç bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Meniscus tears or anterior cruciate ligament injuries are the most common knee injuries. Individual anatomy affects the stability of the knee after meniscus and anterior cruciate ligament injury. This should be considered in the decision-making process for surgical treatment or conservative treatment. Anterior cruciate ligament injury predisposes individuals to early-onset knee osteoarthritis (OA). Joint biomechanics changes after ACL injury and reconstruction. The relationship between changing joint biomechanics and the development of knee OA is unknown. In our study, the relationship between medial proximal tibial angle (MPTA) and posterior tibial slope (PTS) was investigated in patients with meniscus injury or anterior cruciate ligament injury. Our study included 144 patients between the ages of 18-50 who applied to the hospital with any complaint of knee pain. MPTA and PTS angles were calculated from the MRI images of the patients. In the measured MRI images, there was no significant difference between the genders of MPTA and PTS values in the groups with meniscus damage or anterior cruciate ligament damage compared to the control group (p>0.05).