İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil öğretiminde karşılaştığı sorunların incelenmesi
Examination of the problems encountered by English teachers in foreign language teaching
  1. Tez No: 802435
  2. Yazar: EBRU GÜRHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada İngilizce öğretmenlerinin dil öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ile ilgili görüşleri belirlenmiştir. Çalışma, 2021-2022 öğretim yılı Burdur il merkezinde yer alan kamu ve özel ortaokullarda görev yapan 64 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüştür. Çalışmaya gönüllülük esasına göre katılan öğretmenlerin görüşleri araştırmacı tarafından alanyazın ve uzman desteği alınarak geliştirilen ve 31 maddeden oluşan beşli likert tipi anket ile alınmıştır. Anket formu“ders kitapları”,“okulun fiziki şartları”,“yönetim”,“öğretmen”,“öğrenci”,“program”ve“aile”kaynaklı sorunlar olarak alt boyutlara ayrılmıştır. Anket formunun uygulanması sonucunda elde edilen verilerin iç tutarlılık katsayısı 0,86 olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilerin betimsel istatistiklerinin karşılaştırılmasında non-parametrik testlerden Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Verilerin karşılaştırılması sonucunda yabancı dil öğretim sürecinde karşılaşılan sorun düzeylerinin öğretmenlerin cinsiyet, mezun olunan program ve çalıştıkları kurumlar açısından aralarında anlamlı fark bulunmadığı tespit edilirken, yaş faktöründe fark bulunmuştur. Öte yandan İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil öğretim sürecinde karşılaştıkları sorunların başında“Öğrencilerin okul içi ve okul dışı pratik yapma imkânı bulamaması”maddesi gelmiştir. Bu sorunu“yardımcı kaynakların maliyetli olması, İngilizce laboratuvarların yetersiz olması, İngilizceye karşı önyargının söz konusu olması, ders kitaplarının öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaması ve dil öğrenmeye karşı ilgi ve motivasyon eksikliği”izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of English teachers about the problems they encounter in language teaching were determined. The study was carried out with 64 English teachers working in public and private secondary schools in Burdur city center in the 2021-2022 academic year. The opinions of the teachers who participated in the study on a voluntary basis were taken with a 5-point Likert-type questionnaire consisting of 31 items developed by the researcher with the support of the literature and experts. The questionnaire form was divided into sub-dimensions as“textbooks”,“physical conditions of the school”,“administration”,“teacher”,“student”,“program”and“family”based problems. The internal consistency coefficient of the data obtained as a result of the application of the questionnaire was determined as 0.86. Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests, which are non-parametric tests, were used to compare the descriptive statistics of the obtained data. As a result of the comparison of the data, it was determined that there was no significant difference between the levels of problems encountered in the foreign language teaching process in terms of teachers' gender, the program they graduated from, and the institutions they worked at, while a difference was found in the age factor. On the other hand, the main problem faced by English teachers in the foreign language teaching process was the item“Students not having the opportunity to practice in and out of school”. This problem is followed by the cost of auxiliary resources, insufficient English laboratories, prejudice against English, textbooks not meeting the learning needs of students, and lack of interest and motivation towards language learning.