Halotan anestezisinin plazma lipid peroksidasyonu üzerine etkisi
The Effect of halothane anaesthesia on plasma lipid peroxidation
  1. Tez No: 80244
  2. Yazar: PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
37 ÖZET Halotan Anestezisinin Plazma Lipid Peroksidasyonu üzerine etkisi Çalışmamızda ilk defa halotan anestezisi verilen hastalarda ve kronik olarak halotana maruz kalan sağlık çalışanlarında halotanın plazma lipid peroksidasyonu üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla kontrol grubu ve akut ve kronik olarak halotana maruz kalan gruplardan alınan kan numunelerinin plazmalarında MDA değerleri ölçülmüştür. İlk defa halotan verilen şahıslarda ve kronik halotan maruziyetine uğrayan grupta kontrol grubuna göre plazma MDA seviyelerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Akut olarak halotana maruz bırakılan grupta, halotan öncesi ve sonrası plazma MDA seviyeleri birbirleriyle karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Yine kronik halotan maruziyet ve akut halotan maruziyet grubu öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında plazma MDA seviyelerinde bir farklılık gözlenmemiştir. Özellikle kronik halotana maruziyet, plazma MDA seviyelerinde artışa sebep olmaktadır. Bu durum anestezi bölümünde çalışmakta olan hastahane personeli açısından önem taşımaktadır. Anahtar kelimeler; Halotan, lipid peroksidasyon, serbest radikal, plazma, antioksidan
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The effect of halothane anaesthesia on plasma lipid peroxidation In this study, the effect of halothane on plasma lipid peroxidation was investigated in acute halothane treated patients; exposed to halothane for the first time and in anaesthiology personal. For this aim, in three study groups (control, acute exposed, chronically exposed ), plasma MD A concentrations were measured. With regard to control group, plasma MDA levels were found significantly, increased in both acute and chronically exposedgroups. In acute halothane treated group plasma MDA levels before and after halothane treatment were not found significantly differend. In addition, there was no significant difference between plasma MDA levels of acute and chronically exposed groups In conclusion; chronic exposure to halothane seems to be important especially for the anaesthiology personal. Key words ; Halothane, lipid peroxidation, plasma, antioxidant, free radical.