Çizgi filmlerin çocukların sosyalleşmesi ve ahlaki değerleri benimsemesi üzerindeki etkileri
The effects of cartoons on childrens socialization and adoption of moral values
- Tez No: 802444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KOBYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın konusunu çizgi filmlerin çocukların sosyalleşmesi ve ahlaki değerleri benimsemesi üzerindeki etkileri oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda, toplumu oluşturan kültürel unsurlar ve ahlaki değerlerin çizgi filmlerde nasıl ele alındığı incelenmiştir. Kavramsal çerçeve ele alındıktan sonra TRT Çocuk ve Disney Channnel kanallarından seçilmiş“Emiray”ve“Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi”çizgi filmleri ele alınmıştır. Emiray çizgi filminden 32 bölüm, Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi çizgi filminden de 23 bölüm belirlenmiş ve belirlenen bu bölümler izlenerek, kültürel unsurlar ve ahlaki değerlerin sunuluş tarzı ile çocuklarda bırakabileceği etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Gerçekleştirilen içerik analizine dayalı araştırma sonucunda, yerli ya da yabancı yapım çizgi film izleyen çocukların aile, akraba ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkilerinde farklı tutum ve davranışları benimseyebileceği, izledikleri çizgi filmlerin yerli ya da yabancı orijinli olmasının kültürel açıdan anlamlı bir farklılık göstereceği kanaatine varılmıştır. Bu anlamda çizgi filmlerin giyim, kuşam, yaşam tarzı gibi kültürel unsurlar ve ahlaki değerler açısından farklılıklara sebep olabileceği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the effects of cartoons on children's socialization and adoption of moral values. In this study, it is examined how the cultural elements and moral values that make up the society are handled in cartoons. After considering the conceptual framework,“Emiray”and“Miracle: Ladybug and Black Cat”cartoons selected from TRT Child and Disney Channel channels were discussed. 32 episodes from Emiray cartoon and 23 episodes from Miraculous: Ladybug and Black Cat cartoon were determined and by watching these determined episodes, the way cultural elements and moral values are presented and the effects they can have on children are tried to be revealed. As a result of the research based on the content analysis, it was concluded that children watching domestic or foreign cartoons may adopt different attitudes and behaviors in their social relations with their family, relatives and friends, and that the cartoons they watch are of domestic or foreign origin will show a culturally significant difference. In this sense, it has been concluded that cartoons can cause differences in terms of cultural elements such as clothing, clothing, lifestyle and moral values.