Alopesia areata hastalarında T lenfosit alt gruplarının araştırılması
Investigation T lymphocyte subgroups in patients with alopecia areata
- Tez No: 802443
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Alopesi areata; etiyolojisinde genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve otoimmünitenin yer aldığı skarsız bir saç dökülmesidir. Alopesi areatanın patogenezinde rol oynayan immün mekanizmaların araştırılması, hedefe yönelik tedavilerin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada alopesi areata hastalarında T lenfosit alt gruplarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 40 alopesi areata hastası ve 40 sağlıklı kontrol dahil edildi. CD4+ T hücre alt grupları (Th1, Th2, Th17,Th22, CD4+Treg, CD4+Tfh, CD4+Tph) ve CD8+ T hücre alt grupları (Tc1, Tc2, Tc17, Tc22, CD8+Treg, CD8+Tfh, CD8+Tph) eksprese ettikleri yüzey reseptörlerine ve/veya hücre içi sitokin düzeylerine göre akım sitometri yöntemi ile çalışıldı. Alopesi areata hastalarında Tc17 (CD3+CD8+IL-17+) ve Tc22 (CD3+CD8+IL-22+) alt grupları sağlıklı kontrollere göre anlamlı şekilde düşüktü. CD4+ foliküler T hücresinin (CD3+CD4+PD-1+CXCR5+) hastalık süresi ile korele olduğu saptandı. Aktif hastalık belirtisi kabul edilen çekme testi pozitif hastalarda CD4+resting Treg (CD3+CD4+CD45RA+Foxp3low), CD4+aktif Treg (CD3+CD4+CD45RA–Foxp3high), Th2 (CD3+CD4+IL-4+) ve CD4+Tfh negatif olanlara kıyasla yüksekti. Hastalığın şiddetinin bir göstergesi olan salt skoru arttığında resting Treg artarken CD4+Tph (CD3+CD4+PD-1highCXCR5–) ve CD8+Tph (CD3+CD8+PD-1highCXCR5–) hücrelerinin azaldığı belirlendi. Alopesi areata hastalarında saptanan Tc17 ve Tc22 düşüklüğü bu hücrelerin dokuda toplanmış olabileceğini düşündürmektedir. Çekme testi pozitif hastalarda Th2, CD4+ Tfh, CD4+ resting ve aktif Treg alt gruplarının yüksek olması hümoral immünitenin ve düzenleyici hücrelerin önemini göstermektedir. Hastalık şiddeti ile CD4+Tph ve CD8+ Tph'nin negatif korelasyonu bu hücrelerin dokuda antikor sentezinden sorumlu olması ve bu nedenle kanda düşmüş olabileceğini işaret etmektedir. Gelecekteki çalışmalar ağır ve şiddetli hastaları içeren daha çok hasta sayısı ile yapılmalı ve pediatrik hastalar da dahil olmak üzere farklı alopesi areata fenotipleri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata, is a non-scarring hair loss with genetic predisposition, environmental factors and autoimmunity in its etiology. Investigation of immune mechanisms, that play a role in the pathogenesis of alopecia areata, is very important in terms of determining targeted therapies. In this study, it was aimed to investigate T lymphocyte subgroups in alopecia areata patients. 40 alopecia patients and 40 healthy controls were included in this study. CD4+ T cell subgroups (Th1, Th2, Th17, Th22, CD4+Treg, CD4+Tfh, CD4+Tph) and CD8+ T cell subgroups (Tc1, Tc2, Tc17, Tc22, CD8+Treg, CD8+Tfh, CD8+Tph) were studied by flow cytometry according to the surface receptors or intracellular cytokine levels expressed by them. Tc17 (CD3+CD8+IL-17+) and Tc22 (CD3+CD8+IL-22+) subgroups were significantly lower in alopecia areata patients compared with healthy controls. CD4+ follicular T cell (CD3+CD4+PD-1+CXCR5+) was determined to be consistent with the disease duration. In patients with positive pull test which is accepted as sign of active disease, CD4+resting Treg (CD3+CD4+CD45RA+Foxp3low), CD4+active Treg (CD3+CD4+CD45RA–Foxp3high), Th2 (CD3+CD4+IL-4+) and CD4+Tfh were higher compared the negative ones. When the salt score increased, an indicator of the severity of the disease, resting Treg cells increased, while CD4+Tph (CD3+CD4+PD-1highCXCR5–) and CD8+Tph (CD3+CD8+PD-1highCXCR5–) cells decreased. The decrease of Tc17 and Tc22 in AA patients may suggest that these cells collected in the tissue. High levels of Th2, CD4+ Tfh, CD4+ resting and active Treg subgroups in pull test positive patients may show the importance of humoral immunity and regulatory cells. The negative correlation between disease severity and CD4+ and CD8+ Tph indicates that these cells are responsible for the synthesis of antibody in the tissue and therefore may have decreased in the blood. Future studies should be conducted with larger numbers of patients, including severe patients, and different alopecia areata phenotypes including pediatric patients should be investigated.