Güncel periodontal hastalık sınıflamasına (AAP-EFP 2017) ilişkin farkındalık ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and knowledge of the current classification of periodontal disease (AAP-EFP 2017)
- Tez No: 802446
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ENHOŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu anket çalışması, diş hekimleri, diş hekimliği öğrencileri ve uzman hekimlerin güncel periodontal hastalık sınıflamasına (AAP-EFP 2017) ilişkin farkındalık ve bilgi düzeyini ölçmek ve sınıflamanın klinik uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Daha önce geçerlilik ve güvenirlirliği yapılmış bir çalışmadan elde edilen anket sorularının Türkçe uyarlaması yapılarak PHSİBM-2017 ölçeği oluşturuldu. Ölçek, 7 adet demografik sorudan, sınıflama ile ilgili 14 sorudan oluşmakta idi. Anket, elektronik olarak katılımcılara gönderildi. Bulgular: Veri toplama, Kasım 2022 ile Şubat 2023 tarihleri arasında 607 kişinin yanıtı ile tamamlandı. Katılımcıların %78,9'u (n=479) yeni sınıflama hakkında bilgi sahibiyken, %47,3'ü (n= 228) sınıflamayı uyguladığını belirtti. Bilgi sahibi olan 479 kişiye PHSİBM-2017 uygulandı ve ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu doğrulandı. Ölçek skor ortalaması cinsiyet, yaş, çalışma süresi ve uzmanlık alanına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This survey study aimed to measure the awareness and knowledge level of dentists and dental students about the current periodontal disease classification (AAP-EFP 2017) and to evaluate the clinical applicability of the classification. Materials and Methods: The PHSIBM-2017 scale was created by adapting the questionnaire questions obtained from a previously validated and reliable study into Turkish. The scale consisted of 7 demographic questions and 14 questions about classification. The questionnaire was sent electronically to the participants. Results: Data collection was completed with the responses of 607 people between November 2022 and February 2023. While 78.9% (n=479) of the participants were aware of the new classification, 47.3% (n= 228) stated that they applied the classification. PHSIBM-2017 was applied to 479 people who had knowledge and it was confirmed that the scale is a valid and reliable measurement tool. The mean score of the scale did not differ statistically according to gender, age, working time and specialty (p>0.05).