Farklı ağırlıklandırma yöntemlerine dayalı vıkor ve promethee II ile hazır beton sektöründe tedarikçi seçimi
Green supplier selection in the ready mixed concrete industry with vikor and promethee II based on diffrent weighting methods
- Tez No: 802447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde işletmelerin karşılaştıkları rekabet ortamı oldukça güçlüdür. Kullanılan doğal kaynakların azalması, çevre kirliliği ve ekolojide meydana gelen dengesizlikler iklim değişikliklerine neden olmakta, yaşanılabilir ortam gittikçe kısıtlanmaktadır. İşletmeler iş yaptıkları pazardaki rekabet güçlerini arttırmak için sürdürülebilir üretime önem vermeli, çevreye verdikleri zararı azaltmak için çalışmalar yapmalıdır. Bu çalışmada, hazır beton sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin tedarikçileri değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmada maliyet, kalite, yeşil ürün, yeşil imaj, çevre kriteri ve teslimat kriterleri ana kriter olarak kullanılmıştır. Tedarikçi seçimi yapılırken entropi ve critic yöntemleri ile ağırlıklandırma yapılmış, vikor ve promethee II yöntemleri ile tedarikçi seçimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the competitive environment faced by businesses is quite strong. The decrease in natural resources used, environmental pollution and imbalances in ecology cause climate changes, and the livable environment is increasingly limited. Businesses should attach importance to sustainable production in order to increase their competitiveness in the market in which they do business, and work to reduce the damage they cause to the environment. In this study, the suppliers of a business operating in the ready mixed concrete sector were evaluated. In the study, cost, quality, green product, green image, environmental criteria and delivery criteria were used as the main criteria. While choosing the supplier, weighting was done with entropy and critic methods, and supplier selection was made with vikor and promethee II methods.