Çoklu yetersizlikten etkilenmiş çocuğu olan ebeveynler ile tipik gelişen çocuğu olan ebeveynlerin olumlu gelecek beklentisi ile yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between positive future expectation and life satisfaction of parents with a child affected with multiple disability and parents with typical development children
- Tez No: 802448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ELDENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, çoklu yetersizliği olan anne babalar ile tipik gelişen çocuğu olan anne babaların olumlu gelecek beklentileri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, tipik gelişen çocuklara sahip ebeveynler ile çoklu yetersizliğe sahip çocukları olan ebeveynlerin olumlu gelecek beklenti düzeyleri ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amacıyla ilişkisel betimleme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ile olumlu gelecek beklentisi ve yaşam doyumu ölçekleri aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma çerçevesinde 50 tipik gelişen ile 50 çoklu yetersizliğe sahip olmak üzere toplam 100 ebeveynden veri toplanmıştır. Araştırmada elde edilmiş verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda tipik gelişen çocuğa olan ebeveynler ile çoklu yetersizlikten etkilenmiş çocuğu olan katılımcıların olumlu gelecek beklentisi düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, meslek, çalışma şekli, günlük çalışma süresi ve aylık gelir durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmektedir. Tipik gelişen çocuğu olan ebeveynlerin ve çoklu yetersizlikten etkilenmiş çocuğu olan ebeveynlerin yaşam doyum düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, meslek, mesleki kıdem, çalışma şekli, günlük çalışma süresi ve aylık gelir durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmektedir. Tipik gelişen çocuğu olan katılımcıların olumlu gelecek beklenti düzeyleri ile yaşam doyum düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkinin olduğu görülmektedir. Çoklu yetersizliğe sahip çocuğu olan katılımcıların olumlu gelecek beklenti düzeyleri ile yaşam doyum düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkinin olduğu görülmektedir. Tipik gelişen ve çoklu yetersizliğe sahip çocuğu olan katılımcıların olumlu gelecek beklenti düzeyleri ile yaşam doyum düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between positive future expectations and life satisfaction of parents with multiple disabilities and parents with typically developing children. In the study, the relational descriptive model was used to determine the relationships between the positive future expectation levels and life satisfaction levels of parents with typically developing children and parents with children with multiple disabilities. The data of the study were collected through the demographic information form prepared by the researcher and the positive future expectation and life satisfaction scales. Within the framework of the research, data were collected from a total of 100 parents, 50 of whom were typically developing and 50 of whom had multiple disabilities. SPSS 22 program was used in the analysis of the data obtained in the research. At the end of the study, positive future expectation levels of parents with typical developing children and participants with children affected by multiple disabilities did not differ statistically significantly according to age, gender, marital status, education level, working status, occupation, working type, daily working time and monthly income is seen. It is seen that the life satisfaction levels of parents with typically developing children and those with children affected by multiple disabilities do not differ statistically according to age, gender, marital status, education status, employment status, occupation, professional seniority, working type, daily working time and monthly income. It is seen that there is a moderately significant positive correlation between the positive future expectation levels and life satisfaction levels of the participants with a typically developing child. It is seen that there is a moderately significant positive correlation between the levels of future expectation and life satisfaction levels. It is seen that there is a moderately significant positive correlation between the positive future expectation levels and life satisfaction levels of the participants who have typically developing children with multiple disabilities.