Rehabilitasyon merkezlerine devam eden down sendromlu bireylerin rekreatif etkinliklere katılımlarının sosyalleşmeleri üzerine etkisi
The effect of individuals with down syndrome who attending rehabilitation centers on the socialization of their participation in recreative activities
  1. Tez No: 802457
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı Malatya ilinde bulunan Rehabilitasyon merkezlerine devam eden Down Sendromlu bireylerin rekreatif etkinliklere katılımlarının sosyalleşmeleri üzerine etkisinin ebeveyn görüşleri alınarak incelenmesidir. Araştırma grubunu Malatya ilinde bulunan çeşitli rehabilitasyon merkezlerine devam eden çocuğu Down Sendromu tanısı almış (15 erkek 15 kız çocuk) toplam 30 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinden durum deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Down Sendromlu bireylerin ebeveynleri ile ilgili araştırmacılar tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve demografik bilgiler formu eş zamanlı not edilerek uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler betimsel ve içerik analiz yöntemi ile kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler rekreasyon, sosyal gelişim, duygusal gelişim, fiziksel gelişim, günlük yaşam becerisi, dil gelişimi ve yaşama transfer adı altında 7 temada toplanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular kuramsal açıklamalara dayandırılarak, alanda yazılmış literatür çalışmaları ile desteklenerek oluşturulmuştur.Rehabilitasyon merkezine devam eden Down Sendromlu bireylerin ebeveynlerinin görüşleri doğrultusunda kurumlarında rekreasyon amaçlı yapılan etkinliklerin sürekliliğinin, yapılma sıklığının ya da çeşitliliğin artması gerektiği, Down sendromlu çocuklarında sosyal çevrelerinin genişlediğini, yeni arkadaşlıklar edinmesine vesile olduğunu, iletişim becerilerinin artırdığını, toplum ile kaynaşarak daha uyumlu ve sosyal bireyler haline geldiklerini, engelleri ile mücadele etmeyi öğrenerek yaşama sevinçlerinin arttığını, kilo dengesini koruduğunu ve kronik rahatsızlıklar ile mücadele yeteneği kazandırdığı, öz bakım beceri gelişimlerini desteklediğini, aileden bağımsız bir şekilde hareket becerisi kazandırdığı ve toplum içinde kendilerini ifade etme becerilerini artırdığı ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda Down Sendromlu bireye sahip ebeveynlerin devam ettikleri özel rehabilitasyon merkezinden memnun olduklarını, bu tür aktivitelerin çocuklarının sosyal gelişimleri üzerinde etkili olduğunu ve rekreasyon etkinliklerinin sürekliliğinin ve çeşitliliğinin artması noktasında hem fikir oldukları ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the impact of individuals with Down Syndrome, who continue to Rehabilitation centers in Malatya province, on the socialization of their participation in recreational activities by taking parental opinions. The child who continues the research group to various rehabilitation centers in Malatya province is diagnosed with Down Syndrome (15 boys 15 girls ) constitutes a total of 30 parents. The research also used the status pattern from qualitative research methods. The“ Semi-Structured Interview Form ”developed by researchers about parents of individuals with Down Syndrome as a data collection tool in the research was applied by simultaneously grading the demographic information form. The data obtained as a result of the research were analyzed using the descriptive and content analysis method. The data were collected in 7 themes under the name of recreation, social development, emotional development, physical development, daily life skills, language development and transfer to life. The findings obtained as a result of the analyzes were created based on theoretical explanations and supported by the literature studies written in the field. In line with the opinions of the parents of individuals with Down Syndrome who continue to the rehabilitation center, the continuity, frequency or diversity of activities performed for recreation purposes in their institutions should increase, and their social environment has expanded in their children with Down syndrome, that he is instrumental in making new friendships, increasing his communication skills, fusing with society and becoming more harmonious and social individuals, and their joy of living by learning to combat their barriers, It has been revealed that it maintains weight balance and provides the ability to combat chronic ailments, supports self-care skill developments, provides mobility independent of the family and increases their ability to express themselves in the community. As a result, in our study, parents with an individual with Down Syndrome are satisfied with the private rehabilitation center where they continue, it can be stated that such activities are effective on the social development of their children and they are both ideas at the point of increasing the continuity and diversity of recreation activities.