Fazla kilolu/obez ilkokul öğrencilerine uygulanan sağlığı geliştirme programının sağlıklı beslenme bilgi ve tutumları üzerine etkisi
The effect of the health improvement program applied to overweight/obese primary school students on HEALTHY nutrition knowledge and attitudes
- Tez No: 802456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın amacı, fazla kilolu/obez ilkokul öğrencilerine uygulanan sağlığı geliştirme programının sağlık beslenme tutumu, özyeterlilik ve davranışları üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırmada randomize kontrollü tasarım tipi kullanılmıştır. Araştırma Kocaeli ili Darıca ilçesine bağlı bir ilkokulda deney ve kontrol grubu 39 öğrenci olmak üzere toplam 78 fazla kilolu/obez öğrenciyle yürütüldü. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Beslenme Davranış Ölçeği, Beslenme Tutum Ölçeği, Çocuk Beslenme Öz-yeterlik Ölçeği kullanılarak toplandı. Deney ve kontrol gruplarına ilk olarak ön test uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Deney grubunun girişim sonrası çocuk beslenme özyeterlik puanlarının (x̄=9,256), kontrol grubunun puanlarından (x̄=-7,974) anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı (p=0.000
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effect of the health promotion program applied to overweight/obese primary school students on health nutrition attitudes, self-efficacy and behaviors. Randomized controlled design type was used in the study. The research was carried out with a total of 78 overweight/obese students, 39 students in the experimental and control groups, in a primary school in Darıca district of Kocaeli province. The data of the study were collected using Personal Information Form, Nutrition Behavior Scale, Nutrition Attitude Scale, Child Nutrition Self-Efficacy Scale. The pre-test was first applied to the experimental and control groups. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. Differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-square and Fisher's exact tests. Independent groups t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups. Dependent groups t-test was used to compare within-group measurements. Child nutrition self-efficacy scores (x̄=9.256) of the experimental group after the intervention were found to be significantly higher than the scores of the control group (x̄=-7.974) (p=0.000