Sağlık çalışanlarının bakış açısıyla medikal turizm: bir üniversite hastanesi örneği
Medical tourism from the perspective of healthcare professionals: a university hospital example
- Tez No: 802484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS BAHA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Uluslararası alanda turizm türleri içerisinde sağlık turizmi önemli bir yere sahiptir. Medikal turizm ise sağlık turizmi türlerinin popülaritesi en yüksek olan türüdür. İnsanların sağlıklı yaşam konusunda daha bilinçli hale gelmeleri ile birlikte medikal turizm daha fazla talep görmeye devam etmektedir. Medikal turizmdeki artan talep ise ülkeler için büyük bir pazar ve rekabet ortamı oluşturmaktadır. Medikal turizm konusunda rekabet avantajı sağlamak isteyen ülkeler sağlık sistemlerini ve turizm faaliyetlerini eş zamanlı olarak geliştirerek bu pazarda önemli bir yer edinmek için çaba göstermektedirler. Medikal turizm hizmet sunumunda, medikal turizm hizmeti veren sağlık kuruluşlarında çalışan bireylerin medikal turizme bakış açıları büyük öneme sahiptir. Çalışanların medikal turizme ve medikal turistlere bakış açılarının belirlenmesi ile sağlık kuruluşlarının sunmakta oldukları sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların düzeltilmesi sağlanabilir ve çalışanlarının medikal turizm ve medikal turistler hakkındaki olumsuz tutumlarını olumlu hale getirmek için faaliyetler yürütülebilir. Bu çalışmada medikal turizm hizmeti sunmakta olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının medikal turizme bakış açılarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sağlık, sağlık hizmetleri kavramı, özellikleri ve sınıflandırılması konularına, ikinci bölümünde sağlık turizmi kavramı, özellikleri ve türlerine, üçüncü bölümünde ise verilerin analizinin yapıldığı uygulama kısmına yer verilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının görüşlerine başvurulmuş ve toplam 418 sağlık çalışanı ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması neticesinde eksik bilgiler bulunan 36 adet anket formu çalışmadan çıkartılarak kalan 382 adet anket formu analize tâbi tutulmuştur. Anket formları SPSS v. 22.00 programı ile analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışma neticesinde katılımcıların %50,30'unun kadın, %49,70'inin erkek, %38,70'inin 35-44 yaş grubunda, %59,70'inin üniversite mezunu, %26,70'inin yardımcı hizmetler meslek grubunda ve %65,20'si 6 yıl ve üzeri tecrübeye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Medikal turizmin etkileri, medikal turizmin sorunları, kurumsal yeterlilik ve Sivas'ın medikal turizm potansiyeli bölümlerinde bulunan toplam 41 ifade ile meslek arasındaki ilişki araştırılmıştır. Analizler neticesinde H1a, H1b, H1d, H1e, H2a, H2b, H2c, H2d, H2g, H2ı, H2j, H2k, H2l, H3a, H3b, H3c, H3d, H3e, H3g, H3h, H3o, H3p, H3r, H4a, H4b, H4c, H4d, H4e, H4g hipotezleri ile meslek arasında ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Health tourism has an important place among the types of tourism in the international arena. Medical tourism is the most popular type of health tourism. As people become more conscious about healthy living, medical tourism continues to be in greater demand. Increasing demand in medical tourism creates a large market and competitive environment for countries. Countries that want to gain a competitive advantage in medical tourism are trying to gain an important place in this market by simultaneously developing their health systems and tourism activities. In the provision of medical tourism services, the perspectives of individuals working in health institutions providing medical tourism services to medical tourism are of great importance. By determining the perspectives of the employees towards medical tourism and medical tourists, the problems in the health services provided by the health institutions can be corrected and activities can be carried out to make the negative attitudes of the employees towards medical tourism and medical tourists positive. In this study, it is aimed to determine the perspectives of health professionals working in Sivas Cumhuriyet University Health Services Practice and Research Hospital, which provides medical tourism services, on medical tourism. This study consists of three parts. In the first part of the study, the concept of health, health services, its features and classification, the concept of health tourism, its characteristics and types in the second part, and the application part where the data analysis is made in the third part. In line with the purpose of the study, the opinions of the healthcare professionals working at Sivas Cumhuriyet University Health Services Practice and Research Hospital were consulted and a survey was conducted with a total of 418 healthcare professionals. As a result of the survey study, 36 survey forms with missing information were excluded from the study and the remaining 382 survey forms were analyzed. Questionnaire forms SPSS v. Analyzed with the 22.00 program. As a result of the study, 50.30% of the participants were women, 49.70% were men, 38.70% were in the 35-44 age group, 59.70% were university graduates, 26.70% were employed in auxiliary services professions. group and 65.20% of them have 6 years or more experience. The effects of medical tourism, the problems of medical tourism, institutional competence and the relationship between the profession with a total of 41 expressions in the medical tourism potential sections of Sivas were investigated. As a result of the analysis, H1a, H1b, H1d, H1e, H2a, H2b, H2c, H2d, H2g, H2ı, H2j, H2k, H21, H3a, H3b, H3c, H3d, H3e, H3g, H3h, H3o, H3p, H3,r, H4 It has been revealed that there is a relationship between the hypotheses H4b, H4c, H4d, H4e, H4g and the profession.