Startup'lar ve Türkiye'de dijital dönüşüme etkisi
Startups and their impact on digital transformation in turkey
  1. Tez No: 802509
  2. Yazar: ONURHAN HAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN TUTKUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Startuplar birçok sektörde faaliyet göstermektedir. Startuplar dijital teknolojik birçok yenilik getirerek dijitalleşmeye önemli katkılar sağlamaktadır. Yapılan alan araştırmasında Türkiye'de birçok sektörde dijital dönüşümün yansımaları çalışılmış, ancak startuplar ve Türkiye'de dijital dönüşüme etkisi incelenmemiştir. Startupların oluşturduğu iş sistemin dijitalleşmeye etkisi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın ana problemini startupların oluşturmuş olduğu sistem sonucunda tüketicilerin mobil alışveriş uygulamasını benimsemesini etkileyen faktörlerin neler olduğu ve işletmelerde dijital dönüşümün neden gerçekleştiği oluşturmaktadır. Araştırmada ülkemizde faaliyet gösteren startuplardan olan Getir, Yemeksepeti, Trenyol gibi startup olarak başlangıç yapmış ve platformlarda yer alan firmaların; toptan ve perakende ticaret, otel ve lokanta, ulaştırma, depolama ve haberleşme, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren birçok işletmeyi dijitalleştirip sistemine dahil ederek müşterilerle buluşturması ve bu dijitalleşme süreci incelenmiştir. Araştırmanın evrenini mobil uygulama üyeliği bulunan işletmeler ve tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise mobil uygulama üyeliği bulunan tüketiciler ve Adana ilinde üye işyeri olarak faaliyet gösteren işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama vasıtası olarak genişletilmiş teknoloji kabul modeli ölçeğinden yararlanılmıştır. Çalışmada ilk olarak tüketici gruba nicel araştırma yaklaşımı uygulanmış ve verilerin elde edilmesi sürecinde anket yöntemi kullanılmıştır. İkinci olarak ise nitel araştırma yaklaşımı uygulanarak üye işyerlerine görüşme soruları yöneltilmiştir. Çalışmada startupların oluşturmuş oldukları dijital sisteme katılımının, işletmelerin dijitalleşme sürecini nasıl etkilediği dönüşüm nedenleri çevesinde araştırılmış ve Türkiye'de ki işletmelerin dijitalleşmesinde nasıl bir etki yarattığı incelenerek alan yazına katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Startups operate in many industries. Startups make significant contributions to digitalization by bringing many digital technological innovations. In the field research, the reflections of digital transformation in many sectors in Turkey were studied, but the impact of startups and digital transformation in Turkey was not examined. The impact of the business system created by startups on digitalization is the aim of the study. The main problem of the study is what are the factors that affect the adoption of the mobile shopping application by consumers as a result of the system created by the startups and why the digital transformation takes place in the enterprises. In the research, companies that have started as startups such as Getir, Yemeksepeti, Trenyol, which are among the startups operating in our country, and take part in the platforms; wholesale and retail trade, hotel and restaurant, transportation, storage and communication, manufacturing sectors operating in the digitization and inclusion of the system to bring them together with customers and this digitalization process was examined. The universe of the research consists of businesses and consumers with mobile application membership. The research sample consists of consumers with mobile application membership and businesses operating as member merchants in Adana. In the study, the expanded technology acceptance model scale was used as a means of data collection. In the study, quantitative research approach was first applied to the consumer group and survey method was used in the process of obtaining the data. Secondly, a qualitative research approach was applied and interview questions were asked to member workplaces. In this study, how the participation of startups in the digital system they have created is investigated in the context of the reasons for transformation that affect the digitalization process of enterprises and it is aimed to contribute to the literature by examining how it has an effect on the digitalization of enterprises in Turkey.