The impact of high-quality financial statements on the quality of independent audits: A study of independent auditors in Ghana
Yüksek kaliteli malı tabloların bağımsız denetimlerin kalitesi üzerindeki etkisi: Gana'dakİ bağımsız denetçilere yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 802524
  2. Yazar: JAMİLATU ADAMU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bağımsız denetim, yatırımcılara kaliteli finansal tablo güvencesi sağlamak için en önemli süreçlerden biridir. Gelişmekte olan bir ülke olarak Gana, ülkeye daha fazla yatırımcı çekme ihtiyacı duymaktadır. Bunu yaparak işletmelerin, bağımsız bir denetçi güvencesi (bağımsız denetim raporu) ile güvenilir bir mali tablo sunması gerekmektedir. Ancak, finansal tabloların kalitesini etkileyen ve bağımsız denetimlerin kalitesini etkileme eğiliminde olan faktörler vardır. Bunu dikkate alarak, bu çalışma Gana'da yüksek kaliteli mali tabloların bağımsız denetimlerin kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, Gana'daki bağımsız denetim şirketlerine odaklanmaktadır. Bu nedenle Greater Accra ve Ashanti Bölgeler, veri toplama için hedef nüfus olmuştur. Çalışma hem birincil hem de ikincil veri toplama kaynaklarını kullanmıştır. Toplam hedef kitle 316 iken, örneklemleme teknikleri kullanılarak 84 anket dağıtılmıştır. Ancak, dağıtılan anketlerin sadece 80'i geri alınabilmiştir. Bu araştırma nicel bir çalışma olduğu için, Spearman sıra korelasyon analizi ve sıralı regresyon tekniğini kullanarak Statistical Package for Social Science (SPSS) benimsemektedir. Bu değişkenlerinin arasındaki etkiyi ve mevcut ilişkiyi belirlemek için kullanılmaktadır. Çalışmanın sonuçları, yüksek kaliteli mali denetim ile kaliteli bağımsız denetim arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, finansal tablolar ve bağımsız denetim altında yapılacak gelecekteki araştırmalar için bir yol sunmanın yanı sıra, mevcut literatüre de katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Independent auditing is one of the most important processes for providing assurance of quality financial statements to investors. Ghana as a developing country has the urge to attract more investors into the country. By so doing businesses need to provide a credible financial statement with an assurance of an independent auditor (independent audit report). However, there are factors influencing the quality of financial statements which tend to have an impact on the quality of independent audits. Taking this into account, this study aims to assess the impact of high-quality financial statements on the quality of independent audits in Ghana. This research focuses on independent audit firms in Ghana and for that reason, Greater Accra and Ashanti Region were the target population sample for data collection. The study employed both primary and secondary sources of data collection. The total targeted population is 316. However, with the sampling techniques used, a total of 84 questionnaires were distributed. We only retrieved 80 of the total questionnaires distributed. This research is a quantitative study and therefore, the study adopts the Spearman order rank correlation analysis and the ordinal regression technique using the Statistical Package for Social Science (SPSS). This is employed to determine the impact and the relationship that is present between the variables. The results of the study showed that there is a positive relationship between high-quality financial and quality independent audits. This study also contributes to already existing literature and provides a path for future research under financial statements and independent auditing.