Düşük ve orta riskli endometrium kanserlerinde moleküler değişikliklerin onkolojik sonuçlar ile ilişkisi ve histopatolojik veriler ile birleştirilerek oluşturulan yeni risk gruplarının klinik yönetime etkisi
The association of molecular changes with oncological results on low and intermediate risk endometrial cancers and the effect of new risk groups created by combining histopathologi̇cal data and molecular changes on clinical management
  1. Tez No: 802525
  2. Yazar: ELİF AKŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, endometrioid tip endometrium kanserlerinde (EEC) farklı moleküler alt grupları belirlemek, moleküler profilin klinikohistopatolojik veriler ile ilişkisini araştırmak, bulunan verileri birleştirerek düşük ve orta riskli EC gruplarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2000 - Haziran 2022 yılları arasında opere ve takip edilen 1040 hasta retroprospektif olarak değerlendirildi. 900 EEC olgusunun 72'sinde nüks saptandı. Tümör tekrarı olan (n=62) ve olmayan (n=52) hasta grupları eşleştirildi. Tümör doku bloklarında p53, MMR proteinleri (PMS2, MSH1, MSH2, MSH6), CTNNB1 ve L1CAM antikorları immünohistokimyasal boyama yöntemleri ile, POLE geni Sanger Dizilimesi ile 9., 13. ve 14. exonlarına bakılarak mutasyon durumu araştırıldı. Bulgular: Olguların %7'si POLE-mut, %48'i MMR-d, %10,5'i p5mut, %42'si NSMP olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study's objectives include identifying various molecular subgroups in endometrioid-type endometrial cancers (EEC), investigating the association between molecular profile and clinicohistopathological data and determining low and intermediate risk EC groups by merging the data collected. Material and Method: Retroprospective analysis was performed on 1040 individuals who underwent surgery and were monitored between January 2000 and June 2022. Out of 900 EEC cases, 72 had recurrence. Matching was done between the patient groups with tumor recurrence (n=62) and those without (n=52). The 9th, 13th, and 14th exons of the POLE gene were examined with Sanger sequencing to determine the mutation status in the tumor tissue blocks, as well as P53, MMR proteins (PMS2, MSH1, MSH2, MSH6), CTNNB1 and L1CAM antibodies by immunohistochemical staining methods. Results: POLE-mut %7, MMR-d %48, p5mut 10,5%, and NSMP 42% were identified among the cases.