Turkish medical services for international medical tourists: A model proposal
Turkish medical services for international medical tourists: A model proposal
- Tez No: 802527
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, uluslararası medikal turistler için hasta perspektifinden Türk medikal hizmetleri (TMS) için bir model önerisi geliştirmeyi ve medikal turizmde medikal destinasyon seçimini etkileyen faktörlere ilişkin bir vizyon ve anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, medikal turizm için ideal bir destinasyon olan Türkiye ile ilgilenenlere eleştirel bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, çeşitli medikal turizm tanımlarının gözden geçirilmesiyle başlamaktadır. Sağlık ve medikal turizm, medikal turizm tarihi, küresel medikal turizm endüstrisi arasındaki zıtlıkları ve oyuncularıyla röportajları sunuyor. Ayrıca, genişleyen Türk tıbbi hizmetleri, erişim, kalite ve ulaşılabilirlik konularını da ele alıyor. Nicel bir yaklaşım, ölçek boyutlarını ve öğelerini belirlemek için bir model önerme yöntemi kullanır. Bir ankete dayalı olarak, doğrulayıcı faktör analizi için yeni bir örneklem elde etmek için yapılır. Bu öneri, TMS anlayışının birçok katmanını temsil eder ve farklı öneri serisi bakış açılarından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a model proposal for Turkish medical services (TMS) from a patient perspective for international medical tourists and to develop a vision and understanding of the factors affecting the choice of medical destination in medical tourism. Furthermore, the study aims to provide a critical evaluation to those interested in Türkiye as an ideal destination for medical tourism. The research starts by reviewing various medical tourism definitions. It presents the contrasts between health and medical tourism, the medical tourism history, the global medical tourism industry, and interviews with its players. He also discusses expanding Turkish medical services, access, quality, and attainability. A quantitative approach uses a model proposal method to identify scale dimensions and items. Based on a survey, it is performed to obtain a new sample for confirmatory factor analysis. This proposal represents many layers of TMS understanding and will be examined from distinct recommendation series viewpoints.