Kurumsal mantık değişimi: Örgütlerde profesyonel yöneticilik mantığına geçiş üzerine bir araştırma
Change in institutional logics: A study on transitioning into professional management logic in organizations
  1. Tez No: 802528
  2. Yazar: ZEYNEP BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ZÜMRÜT TONUS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kurumsal mantıklar kuramı çerçevesinde şirket mantığının bir yansıması olarak örgütlerde geleneksel olarak kurucuların yönetimde tek söz sahip olduğu kurucu-yönetici mantığından, örgüt yönetiminde yetkinin mesleği yönetmek olan profesyonel yöneticilere devredildiği profesyonel yönetici mantığına geçiş süreci bu çalışmanın temel araştırma konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı örgütlerde şirket mantığının bir yansıması olarak profesyonel yönetim uygulamalarına geçiş sürecinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Nitel araştırma yöntemlerinin tercih edildiği çalışmanın amacı doğrultusunda süreç çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın öznesi olarak profesyonel yönetime geçiş sürecinde farklı deneyimler yaşamış iki işletme seçilerek kurumsal mantık değişimi sürecinde neler yaşadıkları araştırılmıştır. Nitel veri toplama ve analiz yöntemlerinin uygulandığı çalışmada kurumsal mantık değişimini tetikleyen örgüt içi ve dışı unsurlar, mantık değişimi sürecinin aşamaları ve örgüt içinde farklı düzeylerde nasıl gerçekleştiği sorularına cevap aranmıştır. Çalışma sonucunda örgütsel düzeyde mantık değişimine ilişkin bir model önerisi sunulmuş ve söz konusu süreçte özellikle orta düzey yönetimin etkisi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the framework of the institutional logics theory, the process of transitioning from the traditional institutional logic where the founder is the only manager of the organization into the institutional logic where the management is handed over to the professional managers whose occupation is to manage as a reflection of the corporation logic comprises the main research topic of this study. The aim of this study which employs the theory of institutional logics is to contribute in understanding the process of transitioning into the professional management logic in organizations. In line with the purpose of this qualitative study, process study method was used. Subjects of the study were selected among two businesses which had different experiences in the process of transitioning into professional management logic and their experiences in this transitioning process were examined. In this study which utilized qualitative data collection and analysis methods, efforts were made to answer the questions of which organizational and institutional factors triggered the logic change, what are the steps of the logic change process and how it occurs among different organizational levels. Results of the study include a model suggestion for the organizational-level logic change process and the role of middle management on the process was emphasized.