Çoklu ilaç kullanımı olan kişilerde gastrointestinal semptom şiddeti ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between gastrointestinal symptom severity and drug compliance in people with multi-drug use
- Tez No: 802556
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Dünyada ve ülkemizde kronik hastalık insidansı ve prevalansı son yıllarda artmaktadır. Artan kronik hastalıklar çoklu ilaç kullanımını da beraberinde getirmektedir. Çoklu ilaç kullanımı ilaç etkileşimi ve yan etki artışına yol açmaktadır. Bu durum hastaların tedaviye uyumlarını zorlaştırmaktadır. Polifarmasi ile alakalı birçok çalışma yaşlı popülasyona yöneliktir. Tüm popülasyonu kapsayan çok sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada dört ve daha fazla sayıda ilaç kullananlarda gastrointestinal semptom derecesini ölçmek ve ilaç uyumunu değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ağustos 2022 ile 31 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 18-85 yaş arası dört ve daha fazla sayıda ilaç kullanan 261 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, kronik hastalık durumu, ilaç kulanım durumu, Morisky-8 maddeli ilaca uyum anketi (MMAS-8), Gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği (GSDÖ) ile ilgili sorular içeren anket formu uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The incidence and prevalence of chronic diseases in the world and in our country have been increasing in recent years. Increasing chronic diseases bring along the use of multiple drugs. Multiple drug use leads to increased drug interactions and side effects. This makes it difficult for patients to comply with treatment. Many studies related to polypharmacy are aimed at the elderly population. There are not many studies covering the entire population. In this study, it was aimed to measure the degree of gastrointestinal symptoms and to evaluate drug compliance in patients using four or more drugs. Materials and Methods: The study included 261 people between the ages of 18-85 who used four or more drugs, who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between August 1, 2022 and October 31, 2022 and volunteered to participate in the study. A questionnaire including questions about sociodemographic data form, chronic disease status, drug use status, Morisky-8 item drug compliance questionnaire (MMAS-8), Gastrointestinal symptom rating scale (GSRS) were applied to the participants. The data collected during the research were analyzed with the IBM SPSS 25.0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) program. A p value of