Türkiye'de açık ve uzaktan öğrenme sistemlerinde sürdürülebilir risk zekâsı oluşturma önerisi
A proposal for building sustainable risk intelligence in open and distance learning
  1. Tez No: 802557
  2. Yazar: EMRE DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN KURUBACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu araştırmada Risk Zekâsının Açık ve Uzaktan Öğrenme sistemlerinde oluşturulmasına yönelik bir araştırma yapılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda ise Açık ve Uzaktan Öğrenme Kurumlarında uygulanabilir bir Risk Zekâsı Rehberi oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmada Açık ve Uzaktan Öğrenme Sistemlerinin yönetim, iletişim, öğrenme, teknoloji ve değerlendirme boyutlarında bireysel ve kurumsal risk zekâsının oluşturulabilmesi kapsamında bir rehber görevi oluşturulacak bir kontrol listesi oluşturulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda yeterli ve derinlemesine bilgi ve yaşantıya sahip uzmanların görüşleri alınmıştır. Bu nedenle araştırma, nitel bir durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmada ilk olarak, kuramsal temel çerçevesinde bir kuramsal dizey (matris) geliştirilmiş ve bu kuramsal dizeyden oluşturulan anket sorularıyla bireysel görüşleri Delphi tekniğiyle alınmıştır. Daha sonra, bireysel görüşmelerden elde edilen veriler BAHP yöntemiyle analiz edilmiş ve bir kontrol listesi geliştirilmiştir. Bu kontrol listesine Risk Zekâsı Küpü Rehberi adı verilmiştir. Ortaya çıkan bu rehberin Açık ve Uzaktan Öğrenme Sistemlerinde Risk Yönetimi Sürecinin tasarlanmasında ve yürütülmesinde yol gösterici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to conduct research on developing Risk Intelligence in Open and Distance Learning systems. In line with this goal, it was planned to form a Risk Intelligence Guide that can be applied in Open and Distance Learning Institutions. In the research, it was also aimed to create a checklist that will serve as a guide within the scope of creating individual and organisational risk intelligence in the management, communication, learning, technology, and evaluation dimensions of Open and Distance Learning Systems. In this context, the opinions of experts with sufficient and in-depth knowledge and experience were collected. Therefore, the research was designed as a qualitative case study. Firstly, a theoretical matrix was developed within the framework of the theoretical basis and individual opinions were obtained by Delphi technique with the questionnaire questions formed from this theoretical matrix. Then, the data obtained from individual interviews were analysed by FAHP method and a checklist was developed. This checklist was named as Risk Intelligence Cube Guide. This guide is considered to be a guiding tool in the design and execution of the Risk Management Process in Open and Distance Learning Systems.