Küresel yönetişim bağlamında Avrasya Ekonomik Birliğinin küresel çevre ve iklim değişikliği sorunlarına ilişkin politikalarının analizi
Analysis of the global environment and climate change policies of the Eurasian Economic Union in the context of global governance
- Tez No: 802555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada Avrasya Ekonomik Birliğinin (AEB) küresel yönetişim bağlamında küresel çevre ve iklim değişikliği sorunlarını çözmede ortaya koyduğu politikalar araştırılacak ve bu konudaki uluslararası iş birlikleri analiz edilecektir. Araştırma hem AEB'nin hem de Birliğe üye ülkelerin küresel çevre ve iklim değişikliği politikalarını incelemeye odaklanacaktır. İlk bölümde küresel yönetişim kavramı açıklanacak, AEB'nin ortaya çıkışı incelenecek, küresel çevre ve iklim sorunları tarif edilecektir. İkinci bölümde ise AEB'nin küresel çevre ve iklim değişikliği politikalarının analizi yapılacaktır. Bu kapsamda AEB'nin 2014-2016 ve 2016-2021 yılları arasındaki çalışmaları analiz edilecektir. Yine bu bölümde küresel çevre ve iklim değişikliği sorunları üye ülkeler bazında da incelenecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde küresel yönetişim bağlamında AEB'nin küresel çevre ve iklim değişikliği sorunlarının çözümünde gerçekleştirmeye çalıştığı uluslararası iş birlikleri ele alınacaktır. Burada küresel yönetişime sunulan katkılar araştırılarak, Birleşmiş Milletler ve uzmanlık kuruluşlarıyla iş birlikleri ve Avrupa Birliği ile Şangay İşbirliği Örgütü ile ilişkileri de analiz edilecektir. Burada ayrıca küresel sivil toplum kuruluşları ile olan iş birlikleri de detaylı şekilde incelenecektir. 2021 yılında AEB'nin dönem başkanlığını yürüten Kazakistan'ın bu alanda yaptığı çalışmalara da bu bölümde değinilecektir. Küresel yönetişim, küresel çevre ve iklim değişikliği kavramıyla ilgili kaynaklar kütüphaneden alınacaktır. AEB'nin küresel çevre ve iklim değişikliği ile ilgili çalışmalar, antlaşmalar, stratejiler ve platformlara örgütün resmi websitesinden ulaşılacaktır. İstatistiksel veriler Environmental Performance İndex (EPI), World Resources Institute, SSI vb. sayfalarından alınacaktır. Uluslararası konferansların sonuçlarına dair raporlar, haberler, buluşmalarda yapılan konuşmalar da analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the policies of the Eurasian Economic Union (EAEU) in solving global environment and climate change problems in the context of global governance will be researched and international collaborations on this subject will be analyzed. The research will focus on examining the global environment and climate change policies of both the EAEU and the member states of the Union. In the first part, the concept of global governance will be explained, the emergence of the EAEU will be examined and global environmental and climate problems will be determined. In the second part, the global environment and climate change policies of the EAEU will be analyzed. In this context, policies of EAEU between 2014-2016 and 2016-2021 will be analyzed. Again in this section, global environmental and climate change problems will be examined on the basis of member countries. In the third part of the study, international collaborations that the EAEU tries to realize in the solution of global environment and climate change problems will be discussed in the context of global governance. Here, its contributions to global governance will be explored, and its collaborations with the United Nations and its specialized agencies, and its relations with the European Union and Shanghai Cooperation Organization will also be analyzed. Collaborations with global non-governmental organizations will also be examined in detail here. In this section, the work of Kazakhstan, which holds the term presidency of the EAEU in 2021, will be mentioned. Resources related to the concept of global governance, global environment and climate change will be taken from the library. The studies, agreements, strategies and platforms of the EAEU on global environment and climate change will be taken from the official website of the organization. Statistical data are provided by Environmental Performance Index (EPI), World Resources Institute, SSI etc. International conferences results report, news, speeches at meetings will also be analyzed.