Nörojenik mesane disfonksiyonu olan multipl skleroz hastalarının tedavisinde farklı nöromodülasyon tekniklerinin etkisi
Effect of different neuromodulation techniques in the treatment of patients with multiple sclerosis with neurogenic bladder dysfunction
- Tez No: 802563
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın amacı nörojenik mesane disfonksiyonu olan multipl skleroz (MS) hastalarının tedavisinde farklı nöromodülasyon tekniklerinin ürolojik parametrelere etkisini araştırmaktı. 18-65 yaş aralığında, MS nedeniyle nörojenik aşırı aktif mesane tanısı almış 16 kadın hasta çalışmaya alındı. Katılımcılar transkutanöz posterior tibial sinir stimülasyon grubu (TPTNS) ve repetetif transkranial manyetik stimülasyon grubuna (rTMS) randomize edildi. TPTNS grubuna; negatif elektrot medial malleolun 2 cm posterioruna, pozitif elektrot 10 cm proksimaline yerleştirilmiş şekilde 200 μsn atım akım süresi, 10 Hz sabit bir frekans, 20 dakikalık tedavi süresi ile ardışık 10 seans uygulama yapıldı. rTMS grubuna; içten soğutmalı ve yuvarlak coil aracılığıyla precentral gyrus üzerinden yüksek frekanslı (HF-5Hz) uyarımlar ile 20 dakika ardışık iki hafta 10 seans tedavi uygulandı. Değerlendirmede; Aşırı Aktif Mesane Değerlendirme Formu (OAB-V8), İnkontinans Şiddet İndeksi (ISI), İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL), Uluslararası İnkontinans Anketi-Kadın Alt Üriner Yol Semptomları (ICIQ-FLUTS), Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Anketi-Kısa Form (ICIQ-SF), 3 Günlük İşeme Günlüğü ve Ürodinami Testi sonuç ölçütleri kullanıldı. TPTNS grubunda OAB-V8, ISI, ICIQ-SF, işeme frekansı, noktüri frekansı ve yaşam kalitesi parametrelerinde istatistiksel olarak iyileşme yönünde anlamlı gelişmeler elde edildi (p0,05). Çalışma sonucunda aşırı aktif mesaneli MS hastalarının tedavisinde TPTNS yönteminin daha etkili olduğu ve güvenilir bir şekilde uygulanabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of different neuromodulation techniques on urological parameters in the treatment of multiple sclerosis (MS) patients with neurogenic bladder dysfunction. Sixteen female patients aged 18-65 years diagnosed with neurogenic overactive bladder due to MS were included in the study. Participants were randomized to the transcutaneous posterior tibial nerve stimulation group (TPTNS) and the repetitive transcranial magnetic stimulation group (rTMS). To the TPTNS group; with the negative electrode placed 2 cm posterior to the medial malleolus and the positive electrode 10 cm proximal, 10 consecutive sessions were applied with a pulse current time of 200 μsn, a fixed frequency of 10 Hz, and a treatment period of 20 minutes. To the rTMS group; 10 sessions of treatment were applied for two consecutive weeks for 20 minutes with high-frequency (HF-5Hz) stimulations over the precentral gyrus via an internally cooled and round coil. In the evaluation; Overactive Bladder Evaluation Form (OAB-V8), Incontinence Severity Index (ISI), Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL), International Incontinence Questionnaire-Female Lower Urinary Tract Symptoms (ICIQ-FLUTS), International Incontinence Consultation Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF), 3-Day Urinary Diary, and Urodynamic Test outcome measures were used. Statistically significant improvements were observed in OAB-V8, ISI, ICIQ-SF, voiding frequency, nocturia frequency and quality of life parameters in the TPTNS group (p0.05). As a result of the study, it was seen that the TPTNS method is more effective and can be applied reliably in the treatment of MS patients with overactive bladder.