Kocaeli Universitesi Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan hemşirelerde tükenmişlik ve anksiyete düzeylerinin çalışma motivasyonuna etkisi
The effects of burnout and anxiety levels on work motivation in nurses working at Kocaeli University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 802562
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sağlık sisteminin en önemli yapı taşlarından olan hemşirelerin tükenmişlik ve anksiyete düzeylerinin çalışma motivasyonuna etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 30/11/2021 ve 30/05/2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hemşirelerle yapıldı. Belirtilen süre içerisinde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan hemşirelerin tamamına (n=791) ulaşmak hedeflendi. Toplamda 163 hemşire ile çalışma sonlandırıldı. Bu araştırmada kullanılan anket formunda demografik bilgiler içeren sorular, ''Beck Anksiyete Ölçeği'', ''Maslach Tükenmişlik Ölçeği'' ve ''Hastanelerde Motivasyon Ölçeği'' bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of burnout and anxiety levels of nurses, who are one of the most important building blocks of the health system, on their motivation to work. Materials and Methods: This study was carried out with nurses working at Kocaeli University Medical Faculty Hospital between 30/11/2021 and 30/05/2022. It was aimed to reach all nurses (n=791) working at Kocaeli University Faculty of Medicine within the specified time. The study was terminated with a total of 163 nurses. In the questionnaire used in this study, there are questions containing demographic information,“Beck Anxiety Scale”,“Maslach Burnout Scale”and“Motivation Scale in Hospitals”.