İnterval antrenmanı öncesi yapılan kuvvet uygulamaları interval antrenmanının etkinliğini artırabilir mi?
Can strength applications before interval training improve the effects of interval training?
- Tez No: 802564
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yüksek şiddetli interval antrenmanı (HIIT), VO2maks'da geçirilen zamanı artırmanın en etkili yoludur. Aslında, interval antrenman öncesinde uygulanan ön yük kuvvet etkisi bu zamanı daha da artırabilir. Bu çalışmanın amacı, interval antrenmanı öncesi yapılan kuvvet uygulamalarının interval antrenman etkililiğini artırmada önemli bir uyaran olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya 23.10±2.02 yıl ve ortalama VO2maks değeri 63.33±1.61 ml.kg–1.dk–1 olan on antrene dayanıklılık sporcusu katıldı. Sporcuların VO2maks değerleri koşu bandı üzerinde kademeli artan test protokolü ile belirlendi ve farklı bir günde tek tekrar maksimal kuvvet testleri yapıldı. Her sporcu üç ayrı HIIT modeline de katıldı. Uygulanan tüm interval protokolleri, sporcuların bireysel hızına göre planlanmıştır. HIIT-1 vVO2maks 'ta 1 × 1 dk tükenene kadar, 1:1 y/t oranı ile yapılmış diğer model HIIT-2'de ek olarak ön yük etkisi geleneksel setleme yapısıyla, HIIT-3'de ise cluster set yöntemiyle kurgulanmış setlemeden oluşuyordu. Çalışmada VO2maks'ta (%90'ı ve üzeri) geçirilen zaman, kan laktatı yanıtları ve algılanan efor oranı (RPE) karşılaştırılması için tekrarlı ölçümler ANOVA'da LSD testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
High-intensity interval training (HIIT) is the most effective way to increase time spent at VO2max. In fact, the preload force effect applied prior to interval training can further increase this time. The aim of this study is to investigate whether the strength applications made before interval training are an important stimulus to increase the effectiveness of interval training. The study was 23.10±2.02 years and the mean VO2max value was 63.33±1.61 ml. Endurance athletes participated in ten training sessions weighing kg–1.min–1. The VO2max values of the athletes were determined on the treadmill with the gradually increasing test protocol and one repetition maximal strength tests were performed on a different day. Each athlete also participated in the three separate HIIT models planned. All interval protocols applied are planned according to the individual speed of the athletes. In the other model HIIT-2, which was made with 1:1 y/t ratio until 1 × 1 min was exhausted in HIIT-1 vVO2max, additional preload effect consisted of the traditional setting structure, and in HIIT-3, the setting was set up with the cluster set method. . In the study, the LSD test in repeated measures ANOVA was used to compare time spent at VO2max (90% and above), blood lactate responses, and perceived exertion rate (RPE).