Yerel yönetimlerin yürüttüğü kültürel çalışmaların belde halkı üzerine etkileri: 'Çankırı ili örneği'
The effects of cultural studes carried out by local governments on the people of the region: 'Çankırı province'
- Tez No: 802578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAYLI ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yerel yönetimler geçmişten günümüze vatandaşların hizmetinde olan; yerleşim yerlerinin yol, su, kanalizasyon, temizlik, park, bahçe ve imar gibi temel sorunlarının çözümünde birincil derece rol oynayan birimler olma özelliğini gösterirler. Kısacası vatandaşların doğumlarından ölümlerine kadar geçen sürede birçok alanda hizmet sunarlar. Gelişen dünya ve değişen toplum düzeninde artık ihtiyaçlar sadece bunlarla sınırlı kalmayıp vatandaşların sosyalleşme ve iletişim ihtiyaçları artmaktadır. Günümüzde vatandaşlar konferans, panel, sempozyum, kurs ve konser gibi etkinliklere katılarak kendi ilgi alanlarında gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Kültür evleri, müzeler ve diğer merkezlerde geçmişle günümüz arasında köprü kurumaktadır. Vatandaşların bu alana yönelik ilgi ve talepleri arttıkça yerel yönetimlerde hızla kültürel çalışmalara yönelerek, bu alandaki eksiklikleri gidermeye çalışmaktadırlar. Özellikle 2004 yılında yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 2005 yılında yürürlüğe giren 5393 sayılı Belediyeler Kanunu ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ile yetki ve sorumlulukları artan yerel yönetimler kültürel alanda da çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Çankırı Belediyesi 2004 yılından itibaren kültürel çalışmalara başlamış, 2005 yılında yürürlüğe giren belediye kanunu ile de çalışmalarını daha çok vatandaşın yararlanacağı şekilde arttırarak örnek projelerle ön plana çıkartmaktadır. Bu çalışma ile 2004 yılı itibariyle Çankırı Belediyesi tarafından yürütülen kültürel faaliyetler listelenerek sınıflandırılacak olup, söz konusu faaliyetlerin vatandaşlar üzerinde yarattığı memnuniyet düzeyinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bugüne kadar Çankırı ile ilgili az da olsa farklı çalışmalar yapılmıştır. Fakat bir bütün halinde Çankırı ilinde yürütülen kültürel çalışmalar ve bu çalışmalardan vatandaşların memnuniyet düzeylerini ölçen, görüş ve önerileri alan bir çalışmaya rastlanılmamaktadır. Kültürel çalışmalar geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurarken aynı zamanda illerin ekonomik ve sosyal olarak ta kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışma tamamlandıktan sonra elde edilen veriler Çankırı ilinde kültürel çalışma yürüten kurum ve kuruluşlarla paylaşılarak daha etkin ve verimli çalışmalar yapılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Local governments are at their service; They show the characteristics of playing a role in terms of road in the characteristics of basic features such as settlement, water, sewerage, cleanliness, park, garden and zoning. They provide services with children from their birth to their death. In the developing world and collection order, residual uses achieve simple simplification and great communication. Today, by participating in events such as conferences, panels, courses and concerts, to help them experience their own interests. Cultural houses, museums and other centers build bridges between the past and the future. In the interest and applications of the citizens in the field, the students in the local governments quickly wander around the field and work in these regions for this class. In particular, the Metropolitan Municipality Law 5216, which was given in 2004, and the local administrations, whose authority and capacity increased with the Law on Special Provincial Administration No. 5393, carry out implementation studies in the region. Since 2004, Çankırı Municipality has been developing projects that will increase the budget benefiting from the municipal budget. Çankırı Municipality has started cultural studies since 2004, and with the municipal law that came into force in 2005, it has increased its activities so that more citizens will benefit, and brings it to the fore with exemplary projects. With this study, cultural activities carried out by Çankırı Municipality as of 2004 will be listed and classified, and it is aimed to measure the level of satisfaction created by these activities on citizens. Until today, different studies have been carried out on Çankırı. However, there is no study that measures the satisfaction levels of the citizens from the cultural studies carried out in the province of Çankırı as a whole, and that receives their opinions and suggestions. While cultural studies establish a link between the past and the future, they also contribute to the economic and social development of the provinces. After the completion of this study, the data obtained will be shared with the institutions and organizations that carry out cultural studies in Çankırı, so that more effective and efficient studies will be carried out.