Yaşar Kemal'in 'Binboğlar Efsanesi' romanında söz varlığı
The vocabulary in Yaşar Kemal's Binboğalar Efsanesi
- Tez No: 802577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan doğal yollarla oluşmuş, her toplumun kültürüne göre şekillenen bir vasıtadır. Söz varlığı da dilin kültürle ilişkisini belirlemede önemli bir yere sahiptir. Temel söz varlığı, yabancı sözcükler, deyimler, atasözleri, ilişki sözleri, kalıplaşmış sözler, terimler, çeviri sözler gibi unsurlar genellikle söz varlığı kapsamında değerlendirilir. Bu bağlamda çalışmamızda argo kelimelere de yer verilmiştir. Bu çalışmada Yaşar Kemal'in Binboğalar Efsanesi romanı incelenerek Türkçenin söz varlığına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda romandaki söz varlığı unsurları kaynak tarama yöntemiyle tespit edilmiştir. Tespit edilen unsurlar sınıflandırılıp romanda geçtiği cümleler, sayfa numaralarıyla birlikte sunulmuştur. Söz varlığı unsurlarının yüzdelik dağılımına sonuç kısmında yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda Yaşar Kemal'in Türkçenin zengin söz varlığı ögelerinin pek çoğuna eserinde yer verdiği görülmektedir. Bu çalışmada, Türk dilinin zenginliğini yansıtan söz varlığı eserden hareketle ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is a naturally formed instrument that is shaped by the culture of each societies and that ensures communication among people. Vocabulary also plays an important role in determining the relationship between language and culture. Basic vocabulary, foreign words, idioms, proverbs, relational words, fixed expressions, terms, and translated words are generally considered as elements within the scope of vocabulary. The vocabulary is not only limited with these but also it consists of all the words that shape the custom and traditions, the lifestyle, the moral and material culture of the society. In this study, it is aimed to contribute to Turkish vocabulary with the review of Yaşar Kemal's Binboğalar Efsanesi. In accordance with this purpose, vocabulary elements in the novel are determined by the literature review method.The identified elements are classified and the sentences in the novel are given together with the page numbers. As a result of the study, it can be seen that Yaşar Kemal includes many elements of the rich vocabulary of Turkish language in his works. It has been included in the results section the percentage distribution of the vocabulary. In this study, the vocabulary that reflects the richness of the Turkish language has been revealed based on the work.