Film turizmi faaliyetlerinin yerel halka etkisinin incelenmesi: Sivrihisar örneği
Investigation of the impact of film tourism activities on local public: A case of Sivrihisar
- Tez No: 802599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın temel amacı film turizmi faaliyetlerinin yerel halka etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda literatür incelenmiş ve araştırma modeli geliştirilmiştir. Modelin test edilebilmesi adına Kasım 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulamada Sivrihisar'da yaşayan yerel halka ulaşılmış ve toplam 473 kişiye anket uygulanmıştır. Eksik ya da hatalı doldurulduğu tespit edilen 27 anket analize dâhil edilmemiştir ve 446 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Veriler doğrultusunda kullanılan ölçeklerin geçerliliğinin tespiti için faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi yapıldıktan sonra, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için YEM kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre kişisel faydanın, turizm desteği, turizmin algılanan pozitif sosyokültürel etkileri, turizmin algılanan pozitif sosyoekonomik etkileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Buna ek olarak turizmin algılanan pozitif sosyokültürel etkileri, turizmin pozitif sosyoekonomik etkileri ve turizmin algılanan negatif sosyokültürel etkilerinin turizm desteği üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan çalışmanın en önemli katkılarından birisi genel turizm etkilerinden farklı olarak film turizminin etkileri kapsamında sunulan değişkenleri tek bir modelde ele almasıdır. Toplumun kültürel değerlerinin korunarak geliştirilmesi, doğru planlama ve yönetimin sağlanarak daha fazla kişisel fayda elde edilebilmesi için yerel toplumun daha fazla dâhil olduğu aktivitelerin yapılması; turizmin algılanan negatif sosyokültürel etkilerinin en aza indirgenmesi, algılanan pozitif etkilerinin en üst seviyeye çıkarılması için bilinçlendirme, eğitim ve yerel katılımın artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the effects of film tourism activities on the local people. In this direction, the literature was examined and the research model was developed. In order to test the model, the local people living in Sivrihisar were reached in the application carried out between November 2022 and February 2023 and a total of 473 people were surveyed. 27 questionnaires that were found to be incomplete or incorrectly filled were not included in the analysis and 446 questionnaires were evaluated. In line with the data, factor analysis was performed to determine the validity of the scales used. After the factor analysis was done, SEM was used to determine the relationships between the variables. According to the results of the analysis, it has been seen that personal benefit has a significant effect on tourism support and satisfaction, positive socio-cultural effects of tourism, and positive socio-economic effects of tourism. In addition, it was concluded that positive socio-cultural effects of tourism, positive socio-economic effects of tourism and negative socio-cultural effects of tourism have a significant effect on tourism support and satisfaction. One of the most important contributions of the study is that it considers the variables presented within the scope of the effects of film tourism in a single model, unlike the general tourism effects. Carrying out activities with greater involvement of the local community in order to protect and develop the cultural values of the community, to obtain more personal benefits by providing the right planning and management; In order to minimize the negative cultural effects of tourism and to maximize its positive effects, it has been suggested to increase awareness, education and local participation.