Yeni Ateizm'de ahlâkın kaynağı sorunu
The problem of the origin of morality in the new Atheism
  1. Tez No: 802598
  2. Yazar: RAMAZAN ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Düşünce tarihinin en önemli konularından olan din-ahlâk ilişkisi güncelliğini halen korumaktadır. Varoluşun kaynağını Tanrı'ya dayandıranlar açısından, ahlâkın kaynağını Tanrısal buyruklar oluştururken Tanrı inancını temel almayan yaklaşımlarda ahlâkın temelini akıl, duygu ve sezgi oluşturmuştur. Yeni Ateizm düşüncesi de Tanrı'nın yadsınması anlamında günümüzün modern ateizm anlayışıdır. Bu anlayış varoluşun kaynağını Darwinci evrim teorisine dayandırmış, ahlâkın kaynağını da Tanrısal inançtan uzak bir yaklaşımla ele almıştır. Bu çalışma, düşünce tarihinde din-ahlâk ilişkisi etrafında şekillenen tartışmaları din felsefesi bağlamında ele almış, özellikle ana konumuzu oluşturan“Dört Atlı”olarak ünlenmiş Yeni Ateist düşünürlerin ahlâkın kaynağı hakkındaki fikirlerine yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between religion and morality, which is one of the most important issues in the history of thought, still maintains its actuality. For those who attribute the source of existence to God, the source of morality is divine commandments in approaches that are not based on belief in God, the basis of morality is reason, emotion and intuition. The idea of the new atheism is the modern understanding of atheism in the sense of the negation of God. This understanding based the source of existence on the Darwinian theory of evolution and dealt with the source of morality with an approach far removed from divine belief. This study examined the debates around the relationship between religion and morality in the history of ideas in the context of philosophy of religion, in particular, it focused on the ideas of the New-Atheist thinkers who became famous as the“Four Horsemen”, which formed our main subject, about the source of morality.