Eighteenth century Ottoman Empire: Initial change of the architectural works
  1. Tez No: 8026
  2. Yazar: FATMA LALE BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. APTULLAH KURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ONSEKİZİNCİ YÜZYIL OSMANLI İMPARATORLU?U: MİMARİ ESERLERDEKİ DE?İŞİMİN BAŞLANGICI Bu çalışma ile onsekizinci yüzyıl Osmanlı mimari eserlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sanat eserlerinin içinde bulundukları tarihi sürecin bir türevi olarak ele alınması, bu eserlerin meydana geliş anındaki tarihi koşulların incelenmesini gerektirmektedir. Bu amaçla, Lale Devri ile başlayan Osmanlı değişim süreci incelemenin temelini oluşturmuştur. Mimari eserlerin bünyelerinde diğer sanat dallarını da barındırma özelliği dolayısı ile bu eserler çalışmanın ana öğesi olarak seçilmiştir. Değişimin içeriği, değişimi başlatanlar ve değişimin neden ve sonuçları konusu, çalışmanın teorik çerçevesini oluşturmuştur. 'Osmanlı Baroğu' nun özellikleri ve Osmanlı değişim sürecinin kavramsal düzeydeki tartışması ile inceleme son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV EIGHTEENTH CENTURY OTTOMAN EMPIRE: INITIAL CHANGE OF THE ARCHITECTURAL WORKS In this survey we aim to study the Ottoman architectural works of the eighteenth century. Our approach to the work of art as a derivative of the existing historical conditions makes it necessary for us to try to understand the historical situation during the origination of these art works. That is why the survey is based on an evaluation of the Ottoman transformation starting with the Tulip Age. Architectural works rather than any other art forms are chosen as the main unit of analysis because of the specific characteristic they have of involving many separate fields of art as well. The theoretical framework of the study is grounded on three basic issues concerning the content of change, the initiators of change, and the reasons and consequences of change. The study concludes with a discussion of the features of 'Ottoman Baroque' and a conceptual analysis regarding the Ottoman transformation process.