Meme kanserinde lokal/bölgesel tedavi sonrası görülen komplikasyonlar ve bunların hasta yaşam kalitesi üzerine etkileri
Morbidities after local/regional treatment of breast cancer and patients? life of quality
- Tez No: 80261
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji Anabilim Dalı tarafından Ankara iline bağlı 5 ilkokulda 6-12 yaş ları arasında 2269 erkek öğrenci, testisin iniş anomali leri yönünden incelenmiştir. 42 öğrencide inmemiş testis tespit edilerek inmemiş testis insidansı %1.85 ve mobil testis insidansı ise %2.69 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda ektopik testis "e rastlanmamıştır. İnmemiş testislerde sağ-sol oranının 1.91/1 olduğu, inmemiş testisin sağ tarafta daha fazla görüldüğü saptan mıştır. İnmemiş testisler lokalizasyonlarma göre incelen diğinde, inmemiş testislerin en sık olarak eksternal ring hizasında veya prepubik lokali zasyonda (%59.5), ikinci sık lıkla inguinal kanalda (%31.0), en az olarak ise intraab dominal (%9.5) olduğu gözlenmiş, ektopik testis gözlenme miştir. Çalışmamızda tesbit edilen 42 inmemiş testisli va kanın 18'i tedavi için kliniğimize başvurmuş ve orşiopeksi uygulanmıştır, Orşiopeksi esnasında, %88,9 oranında proses- sus vajinalis açıklığı, bunlarında %25'inde herni tesbit edilerek herniorafi yapılmıştır. Bulgularımız literatürle karşılaştırılmış ve uyum luluk gösterdiği tesbit edilmiştir. 35
Özet (Çeviri)
In this study, 2269 male students from 5 different district primary schools of Ankara, were examined from the point of testicular cryptorchidism and ectopia by Urologi-- cal Clinic of Gazi University School of Medicine. Cryptorchidism were detected in 42 students with the incidence of 1.85%. No testicular ectopia was encountered in our study. Right to left ratio in testicular cryptorchidism was found as 1.91/1 showing slight predominance of right side. When cryptorçhidic testicles examined due to their localizations, the most common site is external ring or prepubic (59.5%), the second is the inguinal canal (31%) and the rarest site is intra-abdominal (9.5%) region. Of the 42 cryptorçhidic student, 18 were received to our clinic and orchiectomy operation were applied to them. During the operation, patent processus vaginalis were observed in 88.9% of cases and inguinal hernia was detected in 25% of above mentioned open processus vagi nalis cases, Hernioraphy operation with orchiectomy was performed in them. When compared with other literature on this speci al subject, our results show great correlation with them.. 36