Diz eklemindeki kıkırdak lezyonlarının mikrokırık yöntemi ile tedavisinin klinik sonuçları
Outcomes of the mi̇crofracture techni̇que for the knee chondral lesi̇ons
  1. Tez No: 802621
  2. Yazar: NECMİ CAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞRUL EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Diz eklemindeki kıkırdak lezyonlarının mikrokırık yöntemi ile tedavi sonuçlarını değerlendirmek.Yöntem: Diz ekleminde kıkırdak lezyonu olan ve mikrokırık yöntemi ile tedavi uygulanan 26 hastanın klinik sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma grubumuzu oluşturan 26 hastanın 13'ü (%50) kadın, 13'ü (%50) erkek ve yaş ortalamaları 48.6 (dağılım; 16-73 yıl) yıl idi. Çalışma grubuna dizilim kusuru olan veya bağ yaralanması nedeni ile tedavi uygulanmış olan hastalar dahil edilmedi. Hastaların fonksiyonel durumlarının, aktivite düzeylerinin ve yapılan ameliyattan memnuniyetlerinin değerlendirilmesi amacı ile klinik muayenenin yanında, Lysholm diz skoru, Tegner aktivite skoru ve hasta memnuniyet skalası kullanılmıştır. Değerlendirmeler ameliyat öncesinde ve hastaların son kontrollerinde yapılmıştır. Bulgular: Ortalama takip süresi 16.8 (dağılım; 2–41 ay) aydı. Hastalarımızın ameliyat öncesi Lysholm skor ortalaması 62.6 (dağılım; 37–78) olarak bulundu. Ameliyat sonrası, son kontrolde Lysholm skor ortalaması 89.6 (dağılım; 55–100) olarak tespit edildi. Ameliyat öncesi Tegner aktivite skor ortalaması 1.6 (dağılım; 1–3) olarak bulundu. Ameliyat sonrası, son kontrolde Tegner aktivite skor ortalaması 3.7 (dağılım; 1–9) olarak tespit edildi. Tedavi sonucunda hastalarımızın Lysholm skor ortalamalarında 27 puanlık, Tegner aktivite skor ortalamalarında 2.1 puanlık bir artış saptandı. Ameliyat sonrası son kontrolde, hastaların %80.68'sı hasta memnuniyet gösterge çizelgesinde 8 veya daha yukarı bir değeri işaretledi. Sonuç: Mikrokırık yönteminin kolay uygulanabilir, komplikasyon oranının az, düşük maliyetli ve sadece genç hastalarda oluşan kıkırdak lezyonlarında değil, uygun endikasyon verilerek uygulandığında ileri yaşta oluşan kıkırdak lezyonlarının tedavisinde de başarılı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction:The aim of this study was to evaluate the results of treatment with microfracture technique of the knee cartilage lesions. Methods: The clinical results of 26 patients with cartilage lesion in the knee joint treated with microfracture technique were evaluated. There were 13 females and 13 males with mean age of 48.6 years. The study group was not included in patients with mechanical alignment problems or who were treated because of ligament injury. Lysholm knee score, Tegner activity score and patient satisfaction scale were used to evaluate the functional status, activity levels and satisfaction of the patients. Evaluations were made before the operation and at the final follow-up of the patients. Results:The average follow-up period was 16.8 months. The mean Lysholm score of our patients was 62.6 preoperatively. The mean postoperative Lysholm score was 89.6. The mean Tegner Activity score of our patients was 1.6 preoperatively. The mean postoperative Tegner Activity score was 3.7. As a result of the treatment, the increase in the mean score of Lysholm was 27 points and the mean increase in Tegner activity score was found as 2.1 points . At the postoperative follow-up, 80.68% of the patients marked a value of 8 or higher on the patient satisfaction indicator chart. Conclusion:It was concluded that the microfracture method is easy to aply, and the complication rate is low, low cost and successful in the treatment of knee cartilage lesions in young patients and in older patients when given the appropriate indication.