Diz eklemindeki kıkırdak lezyonlarına artroskopik olarak yapılan mikrokırık tedavisinin klinik sonuçları
Clinical results of arthroscopic microfracture treatment to cartilage lesion in the knee joint
- Tez No: 754492
- Danışmanlar: UZMAN SERHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diz ağrısı şikayetiyle polikliniklere başvuran hastalarda azımsanmayacak oranda kıkırdak patolojisi tesbit edilmiştir. Biz kliniğimize bu şikayetlerle başvuran ve diz ekleminde kıkırdak lezyonu bulunan hastaların mikrokırık yöntemiyle tedavisinin sonuçlarını değerlendirdik. Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3.Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Mayıs 2006 ile Temmuz 2011 tarihleri arasında artroskopik girişim ile kıkırdak lezyonu saptanan ve mikrokırık yöntemi ile tedavi edilmiş 53 hastanın klinik sonuçlarını literatürler eşliğinde değerlendirdik. Çalışma grubumuzu oluşturan 53 hastanın 33'ü (%62.3) kadın, 20'si (%37.7) erkek hastalardır. Lezyonlarının 27'si (%50.9) sağ dizde, 26'sı (%49.1) sol dizdeydi. Ameliyat tarihi dikkate alındığında hastaların yaş ortalaması 48.75, yaş aralığı 25 – 68 yaştır. Ortalama takip süresi 38.7 aydır. (10 – 65 ay) Bulgularımızı Lysholm diz skoru ve hasta memnuniyet skalası ile değerlendirdik. Hastaların ameliyat öncesi Lysholm skor aralığı 32 – 69, Lysholm skor ortalaması ise 50.21 idi. Ameliyat sonrası Lysholm skor aralığı 47 – 100, Lysholm skor ortalaması ise 84.32 olarak saptandı. Cerrahi işlem öncesi ve işlem sonrası Lysholm skorlarında istatistiksel olarak anlamlı 34.11 puanlık yükseliş sağladığı gösterildi. Hastaların son kontrollerinde % 72' sinin memnun ve çok memnun olduğu izlenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçların, literatürde kıkırdak lezyonları ve mikrokırık cerrahi tekniğiyle ilgili çalışmalarda olduğu gibi oldukça başarılı olduğunu gördük. Araştırmacılar tarafından eski tedavi teknikleriyle karşılaştırıldığında daha başarılı, günümüz yeni tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında aynı veya daha başarılı sonuçlar veren mikrokırık tekniği, komplikasyonu az, uygulanabilirliği kolay, maliyeti düşük ve gerektiğinde sonrasında uygulanacak diğer tedavi yöntemlerini engellememesi avantajlarıyla, uygun hasta ve uygun endikasyonlar çerçevesinde kıkırdak lezyonlarında ilk olarak tercih edilmesi gereken cerrahi tekniktir.
Özet (Çeviri)
Substantial proportion of knee cartilage pathologies admitted with complaints of pain in knee were identified in polyclinics. We evaluated the results of patients that admitted to our clinic with complaints of the knee joint cartilage lesion, treatment with microfracture method. 53 patients that have been identified cartilage lesion with arthroscopic intervention and treated with microfracture between May 2006 and July 2011 in Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital 3. Orthopaedics and Traumatology Clinic. Work by our group of 53 patients, 33 (62.3%) were female and 20 (37.7%) are male. 27 lesions (50.9%) were on the right knee, and 26 (49.1%) lesions were on the left knee. The average age of patients given on the surgery was 48.75, the age range was 25 to 68 years old. Mean follow-up 38.7 months. (10 to 65 months) Findings were evaluated with the Lysholm knee score and patient satisfaction scale. Preoperative Lysholm score of patients range from 32 to 69, the average Lysholm score was 50.21. Postoperative Lysholm scores range from 47 to 100, the average Lysholm score was 84.32. Before and after the surgical procedure, the Lysholm scores shown to provide statistically significant 34.11 point rise. At the last controls of the patients, cynically observed that %72 of them were satisfied and very satisfied. We saw our results were quite successful as well as the studies in the literature on cartilage lesions and the technique of microfracture surgery. The microfracture technique, when compared with the old treatment techniques and today's new methods of treatment techniques results that are the same as or more successfully, should be first preferred surgical technique on appropriate patients and appropriate indications of cartilage damages with the benefits that less complicated, easily applicable, cost-effective and not hampering the other treatment methods.