Hemşirelerin depresyon düzeyleri ve sağlıklı yaşambiçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Depression levels of nurses and HEALTHY livingexamining the relationship between formal behaviors
- Tez No: 802660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve depresyon düzeylerini belirlemek ve arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma grubunu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan 269 hemşire oluşturmaktadır (N=269). Veri toplama aracı olarak hemşirelerin demografik bilgilenin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri için IBM tarafından geliştirilen SPSS ( Statisticsal Package fort he Sociel Sciences v.26.0) programı kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırmaları için Mann Whitney U testi, iki üzeri grup karşılaştırması için Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Ölçekler ve alt boyutlarının ilişkisini tespit etmek için ise Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Katılımcıların %76.2'si kadın, %47.6'sı evli olarak saptanmıştır. Katılımcıların BDÖ ortalaması 13.78±9.33 (hafif depresyon) ve SYBDÖ II ortalaması 122.26±20.49 (orta düzeyde) olarak saptanmıştır. Hemşirelerin SYBDÖ II puan ortalamaları ile medeni durumu, yaşı, eğitim düzeyi, düzenli sağlık kontrolü yaptırma durumu, çalıştıkları birim ve hemşirelikte toplam çalışma sürelerine göre istatistiksel açıdan önemli farklılık saptanmıştır. Hemşirelerin yaşı ve eğitim düzeyi arttıkça SYBDÖ II ortalama puanlarının arttığı ve toplam çalışma süresi arttıkça da ortalamanın düştüğü görülmüştür. Sonuç olarak, hemşirelerin SYBDÖ II den en yüksek puanı manevi gelişim (ort. 24.80 ± 4.77), en düşük puanı fiziksel aktivite (ort. 15.71 ± 5.01) alt boyutlarına ait olduğu, Beck Depresyon Ölçeği puan ortalaması ile SYBDÖ II toplam puan ve alt boyut puan ortalamaları arasında negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the healthy lifestyle behaviors and depression levels of nurses working in a university hospital and to examine the relationship between them. The research group consists of 269 nurses working at Istanbul University Medical Faculty Hospital (N=269). Personal Information Form including nurses' demographic information, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (SYBDS) and Beck Depression Inventory (BDI) were used as data collection tools. SPSS (Statistical Package for the Sociel Sciences v.26.0) program developed by IBM was used for statistical analysis of the study. Mann Whitney U test was used for pairwise group comparisons and Kruskal Wallis H test was used for over-two group comparisons. Spearman Correlation test was used to determine the relationship between the scales and their sub-dimensions. 76.2% of the participants were female, 23.8% male, 47.6% married and 52.4% single. The mean BDI of the participants was 13.78±9.33, and the mean of mild depression and HLBS II was 122.26±20.49.