İmplante edilebilen kardiyoverter defibrilatör (ICD) hastalarının yakınlarının anksiyete ve depresyon düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
An investigation of anxiety and depression levels and related factors in relatives of implantable cardioverter defibrillator patients
- Tez No: 781826
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırma, ICD implantasyonu yapılan hastaların yakınlarının anksiyete ve depresyon düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan eğitim ve araştırma hastanesinin aritmi polikliniğine ICD implantasyonu sonrası kontrol randevularına gelen hastaların yakınlarıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Hasta Yakını Tanıtım Formu”,“Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve ”Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)" kullanılarak toplandı. Araştırmanın örneklemini, ICD implantasyonu sonrası aritmi polikliniğine kontrol başvurusunda bulunan 230 hasta ve yakını oluşturmuştur. Verilerin analizinde Independent Sample t Testi, One-Way ANOVA Testi, Scheffle Testi kullanılmıştır. Bağımlı değişkenlerin güvenilirlik katsayısı Cronbach's Alpha katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to investigate the anxiety and depression levels of relatives of patients undergoing ICD implantation and the factors related to them. The study was conducted with the relatives of patients who came to the arrhythmia polyclinic of a training and research hospital in Istanbul for follow-up appointments after ICD implantation. The data were collected using the“Patient Introduction Form”,“Patient Relative Introduction Form”,“Beck Anxiety Inventory (BAI)”and“Beck Depression Inventory (BDI)”. The study sample consisted of 230 patients and their relatives who applied to the arrhythmia polyclinic for follow-up after ICD implantation. Independent Samples t Test, One-Way ANOVA Test, Scheffle Test, Pearson Correlation Analysis were used to analyze the data. The reliability coefficient of the dependent variables was evaluated with Cronbach's Alpha coefficient.