Akıllı telefon uygulaması ile verilen emzirme danışmanlığının emzirme öz yeterliği, emzirme süresi ve sorunlarına etkisi
The effect of breastfeeding counseling given by the smart phone application on breastfeeding self-efficiency, breastfeeding duration and problems
  1. Tez No: 802673
  2. Yazar: BERNA KAYA İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, akıllı telefon uygulaması ile verilen emzirme danışmanlığının emzirme öz yeterliği, emzirme süresi ve sorunlarına etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Randomize kontrollü prospektif olarak yürütülen araştırmanın evrenini Ocak-Mart 2022 tarihleri arasında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kadın doğum servisindeki postpartum dönemde olan primipar kadınlar oluşturmuştur (N=320). G-Power analizi ile belirlenen 100 kadın basit randomizasyon yöntemi ile (Girişim=50, Kontrol=50) iki gruba ayrılmıştır. Video içeriklerinin oluşturulması ve akıllı telefon uygulamasının geliştirilmesi, randomizasyon, izlem ve analiz aşaması olmak üzere dört aşamadan oluşan araştırmada veriler; akıllı telefon uygulamasının geliştirilmesinde ve yeterliliğinin belirlenmesinde“Video İçeriklerinin Yeterliliği Geribildirim Formu”(akademisyenler tarafından) ile geliştirilen uygulamanın primipar kadınlar tarafından kullanımının değerlendirilmesi“Uygulamanın Android Kullanıcıları Tarafından Testi Formu”ile belirlermiştir. İzlem aşamasında ise veriler; hem girişim hem kontrol gruplarına,“Postnatal Emzirme Öz-Yeterlik Ölçeği-Kısa Formu”,“Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği Formu”ve“Emzirme Sorunları Takip Formu”yanı sıra girişim grubuna ilave olarak“Akıllı Telefon Uygulamasına Ait Geri Bildirim Formu”uygulanarak toplanmıştır. Uzman görüşleri için Lawshe yöntemi ve videoların içeriklerinin yeterliliği için kapsam geçerlilik analizleri yapılmıştır. Veriler Statistical Package For Social Science (SPSS) 25.0 paket programı ile 60 kadın ile yapılmıştır (Girişim=30, Kontrol=30).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effect of breastfeeding counseling given via a smart phone application on breastfeeding self-efficacy, breastfeeding duration and problems. Method: The population of the randomized controlled prospective study consisted of primiparous women in the postpartum period in the obstetrics service of İzmir Provincial Health Directorate Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital between January and March 2022 (N=320). 100 women determined by G-Power analysis were divided into two groups by simple randomization method (Intervention=50, Control=50). The data in the research, which consists of four stages, namely the creation of video content and the development of the smartphone application, randomization, monitoring and analysis; The evaluation of the use of the application developed by the“Adequacy of Video Contents Feedback Form”(by academicians) by the primiparous women in the development and determination of the sufficiency of the smartphone application was determined by the“Test Form of the Application by Android Users”. In the follow-up phase, the data; The data were collected by applying the“Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form”,“Breastfeeding Problems Evaluation Scale”and“Breastfeeding Problems Follow-up Form”to both intervention and control groups, as well as the“Smartphone Application Feedback Form”in addition to the intervention group. Content validity analyzes were conducted for the Lawshe method for expert opinions and for the adequacy of the content of the videos. Data were collected using the Statistical Package for Social Science (SPSS) 25.0 package program with 60 women (Intervention=30, Control=30).