6 numaralı Nâme-i Hümâyun defterindeki İsveçle ilgili belgelerin transkripsiyonu
Transcription of Sweden-related documents in Nâme-i Hümâyun book no. 6
- Tez No: 802674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KUZUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
18.yy'ın başlarında yoğunlaşan Osmanlı Devleti - İsveç Krallığı ilişkileri, XII. Şarl'ın Poltava Savaşı'nda aldığı ağır yenilgiden sonra Osmanlı Devleti topraklarına sığınması ile yeni bir döneme girmiştir. Osmanlı Devleti topraklarında misafir olan İsveç Kralı, kalmış olduğu beş sene boyunca Osmanlı siyasetinde ve ekonomisinde etkinlik göstermiştir. XII. Şarl'ın Osmanlı Devleti'nde kaldığı süre ve sonrasında meydana gelen hadiseler iki ülke ilişkilerini uzun süre etkilemiştir. Bu ilişkiler neticesinde her iki ülke arasında ticaret ve ittifak antlaşmaları imzalanmış olması iki ülkenin dostluğunun pekişmesine neden olmuştur. XII. Şarl'ın Osmanlı ülkesinde ikameti sırasında, İsveç Kralı'nın bilfiil müdahil olduğu siyasi olaylar ve savaşların yanında, Osmanlı Devleti'nden ve Osmanlı tebaasından oldukça yüklü miktarlarda aldığı borçlar neticesinde iki ülke arasındaki ilişkileri uzun süre belirleyici konumunda olmuştur.
Özet (Çeviri)
The relations between the Ottoman Empire and the Kingdom of Sweden, which intensified at the beginning of the 18th century, After the heavy defeat of Charles in the Battle of Poltava, he took refuge in the Ottoman Empire and entered a new era. The Swedish King, who was a guest on the territory of the Ottoman Empire, was active in the Ottoman politics and economy during his five years. XII. The events that took place during and after Charles's stay in the Ottoman Empire affected the relations between the two countries for a long time. As a result of these relations, the signing of trade and alliance agreements between the two countries has strengthened the friendship of the two countries. XII. During the residence of Charles in the Ottoman country, besides the political events and wars in which the Swedish King was actively involved, the relations between the two countries became decisive for a long time as a result of the debts he received from the Ottoman State and Ottoman subjects in large amounts.